Historia naturalna zmysłów

83-05-12685-4
historia zmysłów
popularnonaukowa
anulla

Jak poznajemy świat? Co się stanie, gdy zabraknie nam któregoś ze zmysłów? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieli książka Ackerman, fascynujący opis, jak funkcjonują nasze zmysły...

| 2014-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Na tematykę i kształt tego eseju wpłynął fakt, że Diane Ackerman jest biologiem, a zarazem autorką trzech zbiorków poezji. Pisarka opisuje fakty, jednocześnie ujawniając osobiste przemyślenia i emocje. Dzięki wzbogaceniu stylu narracji przez poetyckie, działające na wyobraźnię opisy zdarzeń i zjawisk, oraz z uwagi na udział autorki w badaniach, których wyniki przytacza, lektura jest zajmująca.
Książkę wydano w Polsce w 1994 r., jej największą zaletą nie jest więc aktualność koncepcji naukowych, lecz mnóstwo ciekawostek i wędrówka przez barwnie przedstawiony świat zmysłów.
Autorka odwołuje się do dzieł literackich różnych epok, szkoda jednak, że siłą rzeczy preferuje twórców i utwory z kręgu kultury anglosaskiej.

Przedmiotem książki jest działanie ludzkich zmysłów ukazane w aspekcie fizjologii, antropologii i kultury. Autorka omawia pięć podstawowych zmysłów, a w ich ramach także odbiór wrażeń, które trudno jednoznacznie przyporządkować któremuś ze zmysłów, jak np. orientacja...

Anna Sekuła | 2016-10-13
Przeczytana: 12 października 2016