Nowe Średniowiecze. Los człowieka we współczesnym świecie

Wydawnictwo: Aletheia
8389372045
historyczna

Autor napisał pod wpływem zachodzących w świecie zmian. Książka stała się spektakularnym sukcesem filozofa przełożono ją na kilkanaście języków. Ta refleksja nad losem cywilizacji rozwinięta została po dziesięciu latach niewątpliwie pod wpływem rodzących się totalitaryzmów i rozpadu tradycyjnych społeczeństw w drugiej części dzieła pt. Los człowieka we współczesnym świecie. Obie prace traktują o kondycji ludzkiej w warunkach cywilizacji osiągającej punkt szczytowego rozwoju. Autor stawia interesujące tezy na temat zniewolenia człowieka, a zwłaszcza barbarzyństwa.

Konkwistadorrr | 2013-02-24
Przeczytana: 2004 rok

Książka filozoficzna, ale spokojnie może ją przeczytać każdy kto interesuje się taką tematyką, którą sam określam jako teologię polityczną (oczywiście nie jestem twórcą tego terminu, a szkoda). Na pewno powinien przeczytać ją każdy "zacietrzewiony" (w pozytywnym znaczeniu tego słowa) konserwatysta. Nie po to by się nawracał na postępowość, ale po to by zrozumiał pewne sprawy, które wydawały mu się słuszne, ale dzięki treściom tej książki może zweryfikować jakieś swoje sądy. Ja zapamiętałem z tej lektury takie słowa, które mówią, że nie da się przywrócić dosłownie Starego Porządku we współczesnym czasie (to znaczy w czasie kiedy autor to pisał, ale na pewno ma to stwierdzenie wymiar ogólny). Bierdiajewowi chodziło właśnie o formy, ale nie o treści.
W każdym bądź razie jest tu zawartych wiele ciekawych tez z którymi można się zgadzać lub nie, ale osobiście uważam, że książka jest wyjątkowo stonowana (zresztą czy to jakieś novum w świecie idei konserwatywnej?). Bardzo polecam.

Imachuemanch | 2013-08-11
Przeczytana: 25 lipca 2013

Bardzo wartościowa i kontrowersyjna książka. Zwłaszcza dla ludzi określających się jako konserwatyści, wzdychających za światem sprzed krwawej antyludzkiej rewolucji francuskiej, o bolszewickiej nie wspominając. Trudna, wymagająca sporej erudycji, lecz zmieniła moje postrzeganie pewnych spraw.

gyrro | 2012-11-16

Polecam, książka daje do myślenia, szczególnie w dzisiejszych czasach - czasach pogoni za pieniądzem i zatracenia własnej wartości.

Macław | 2016-10-15

"Pierwiej bowiem zmienia się coś w duszy człowieka zanim nastąpi to w świecie zewnętrznym. I zanim zniszczały wartości historyczne współczesnego człowieka, nastąpiło w jego duszy załamanie. "

Książka ciekawa warta zapoznania w kontekście filozofii chrześcijańskiej. Mikołaj Bierdiajew wychodził z założenia, że wszelkie zmiany, aby mogły nastąpić swój początek zawsze mają we wnętrzu człowieka jego duszy, moralności. To jest podstawa, na której opiera się późniejszy kształt życia ludzi, państw czy też cywilizacji. Autor rozważa nad zagadnieniem humanizmu, którego postać przedstawia jako ześwietczona forma chrystianizmu, a samą zaś reformacje w epoce renesansu jako bunt oraz protest podważający tradycje religijne.

Odnośnie innych nurtów autor pisze iż :

"Rewolucja francuska, pozytywizm i socjalizm XIX wieku są konsekwencjami renesansowego humanizmu i jednocześnie symptomami wyczerpania jego mocy twórczej"

W szerszej koncepcji Bierdiajewa odpadną również wszystkie zdegenerowane...

MacG | 2013-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2013

Trudna, momentami bolesna i przykra, ale wartościowa książka.

jestemlisek | 2016-10-29
Filip | 2016-10-28