Pale Fire
blady, poemat, zabójstwo
Ivyll

Inne wydania

Jest prawdopodobnie zakamuflowanym traktatem filozoficznym, grą literacka i szaradą eksplorująca tematykę życia po śmierci. Książka składa się z 1.000-wersowego poematu "Blady ogień", napisanego przez amerykańskiego poetę Johna Shade'a oraz z serii przypisów do poematu (wyraźnie odbiegających od tematu i kilkakrotnie przekraczających objętościowo długość samego poematu) napisanych przez...

Książka składa się z 1.000-wersowego poematu "Blady ogień", napisanego przez amerykańskiego poetę Johna Shade'a oraz z serii przypisów do poematu (wyraźnie odbiegających od tematu i kilkakrotnie przekraczających objętościowo długość samego poematu) napisanych przez sąsiada i przyjaciela Shade'a – Charlesa Kinbote'a, który utrzymuje, że jest zdetronizowanym królem fikcyjnego państwa – Zembli.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1994

źródło okładki: https://www.antykwariat.waw.pl

Ambrose | 2013-04-15
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

Władimir Nabokow, autor znanej powszechnie Lolity, czy nie mniej cenionego Zaproszenia na egzekucję, to pisarz, należący do grona szczęśliwców, których twórczość została doceniona jeszcze za życia. Jego geniusz literacki mieścił się w granicach artystycznego zmysłu współczesnej mu populacji, stąd uznanie i pochwały, płynące pod adresem jego płodów. Oczywiście ten fakt nie dziwi, zważywszy na dzieła, jakie wydał na świat Nabokow. Pośród nich znalazło się m.in. tłumaczenie na język angielski Eugeniusza Oniegina Puszkina, do którego Nabokow dołączył pokaźnych rozmiarów, czterotomową książeczkę z notami oraz komentarzami do poszczególnych wersów. Niejakim nawiązaniem do monumentalnej pracy nad Eugeniuszem Onieginem jest powieść Blady ogień.

Blady ogień to dzieło niezwykłe oraz wyjątkowe. To cudowna kompozycja fikcji, przeplatana motywami nawiązującymi do życia oraz twórczości Nabokowa. Powieść tworzą poemat amerykańskiego poety Johna Shade’a, składający się z 999 wersów, napisany...

Punnuf | 2012-04-28

Jedna z najśmieszniejszych tragedii i najsmutniejszych komedii jakie kiedykolwiek napisano. Spacer pod rękę z Szekspirem. Kalejdoskop pełen pysznych puzzli oddany w zachłanne ręce czytelnika. Książka o miłości, stracie, tajemniczej abdykacji, szachach, samobójstwie, samotnym królu, szarym szpiegu we mgle, delikatnej poezji motylich skrzydeł, a przede wszystkim o bolesnej bezradności wobec nierozwiązywalnych tajemnic życia i bezbrzeżnym zachwycie nad ich istnieniem.

Avalarte | 2013-12-06

Przyznaję, że jak dotąd nie czytałam niczego, co byłoby choć w części podobne do „Bladego ognia”. Pod względem formalnym i fabularnym jest to pozycja wyjątkowa. Sam poemat napisany przez Johna Shade’a bardzo mi się podobał. Rozbiór na części pierwsze i badanie poematu przez Charlesa Kinbota, w które zostało wplecione opowiadanie właściwe, czyli historia królestwa Zembli oraz upadku jej króla Karola zwanego Ukochanym, a także jego dalsze dzieje, to sprawa całkowicie wyjątkowa. Nie wiadomo co tu jest snem, a co jawą. Nie będę jednak zdradzać szczegółów fabuły. Zachęcam do samodzielnego zapoznania się z tym dziełem. Jest ono bowiem niezaprzeczalnie nowatorskie, wielopłaszczyznowe i godne polecenia!

Robur | 2013-08-27
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

Rozpoczynając przygodę z twórczością Nabokova, nie wiedziałem czego po tym autorze mogę się spodziewać. Do tej pory niekiedy słyszałem, tudzież czytałem, wszelakie opinie, iż jest to niesamowicie utytułowany piszarz. Pierwszą książkę Nabokova jaką udało mi się upolować (a raczej dostać w prezencie od Mojej Lubej, której dedykuję niniejszą opinię), był właśnie Blady Ogień. Pragnę nadmienić, iż do wyżej wymienionej pozycji zasiadłem bez jakiegokolwiek wcześniejszego przestudiowania recenzji czy opinii o niej. Chciałem, aby mnie zaskoczyła i powiem szczerze, że lektura przerosła moje najśmielsze oczekiwania, choć początkowa styczność ze stylem pisarskim zastosowanym w książce była niezmiernie ciężka.

Muszę przyznać się do pewnego faktu, a mianowicie nigdy nie byłem prymusem w rozkładzie na czynniki pierwsze wszelakich wierszy, poematów i tym podobnych tworów literackich. Stąd zderzenie z niezwykle bogatym akademickim językiem stosowanym przez głównego bohatera opowieści (czy aby na...

Patrycja Perzyna | 2014-04-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Nie mogę zaliczyć książki do łatwych. Za język, za słownictwo.
Pomysł Nabokova genialny, tak wszystko skonstruował że można się w pewnym momencie zatracić w realności/nie realności postaci i zdarzeń. Ale w samej konstrukcji nie, od razu łapie się że coś jest nie tak z panem Kinbote, jego obsesja na punkcie pisarza Shade.. jak idola do super gwiazdy. W jednych momentach śmieszny w innych przerażający, niebezpieczny. Tylko ten język.. sprawił że chciałam ją koniecznie doczytać i już w końcu odłożyć. Polecam.. ale tylko wymagającym od literatury czegoś wiecej niż odprężenia po ciężkim dniu.

dymitrop | 2016-01-06
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Jeden z najoryginalniejszych pomysłów na książkę. Ale spójrzmy prawdzie w oczy, czy w historii Kinbota jest coś ciekawego? Taką historyjkę można wyklepać w piętnaście minut (nie mówię o stylu, tylko o fabule). Rozumiem, że są jeszcze słynne gierki słowne (cenię) i odniesienia do literatury światowej (gardzę), ale przyprawa nie jest w stanie poprawić smaku czegoś, co same z siebie jest jałowe.
Natomiast co do rozszyfrowania czy Kinbote istniał, czy to on napisał poemat, a może ... a może ... a może... to pokaże to w taki sposób:
"napiszę sobie, że ktoś coś napisał
potem druga osoba to skomentowała
pierwszy pisał o swoim życiu
drugi uważa, że było to o życiu jakiegoś króla
potem okazuje się, że drugi jest królem
potem jednak nie do końca
potem, że był świrem
potem zasugeruję, że "życie jest tylko przechodnim półcieniem"
zaś okaże się, że pierwszego nie było i drugi pisał
a może drugiego nie było i pisał to w ogóle ktoś inny?
te przypisy?
a może nie było ani pierwszego ani...

PaniZima | 2012-11-28

Co za wyzwanie dla czytelnika. Piramidy słów i znaczeń.
Tylko czasami prosto i wtedy bardzo chwyta za serce, tak wielka wrażliwość tak wielkiego erudyty.
Nie dałam rady, może kiedyś wrócę.

Martyna Wierzchucka | 2015-07-27

To nie jest prosta książka. Miałam pewne problemy z rozpoczęciem, momentami czułam się zniechęcona, zmęczona. Jednak warto było ukończyć tę powieść, bo „Blady ogień” jest pozycją niezwykłą. Dowcipną, ale też pełną powagi. Sam poemat to prawdziwe dzieło, które powinien przeczytać każdy miłości literatury.

Polecam osobom mającym już wcześniej styczność z Nabokovem. Pozostali mogą nieco się przerazić ogromem gier słownych, zagadek i nawiązań do innych pozycji autora. A wyłapywanie tych figli to sama przyjemność.

julek | 2016-05-05
Przeczytana: styczeń 2016

Szacunek za pierwszą część - poemat. Smakowita w oryginale, jeszcze lepsza w natchnionym przekładzie (mniemam) Barańczaka. Cała obudowana wokół tego reszta jak i cały Nabokov - pretensjonalna, nużąca i na siłę.

september | 2016-11-21
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 03 kwietnia 2010

trudno oceniac ksiazki Nabokova
L.Engelking odsylam wszystkich do niego
blady ogien jak i inne jego twory nie sposob zrozumiec ot tak
trzeba sie troche w to wkochac..