Brzemię Yurthów

Yurth burden
83-85696-89-X
brzemie
Shirkus

Świat Zacaru zamieszkują dwie rasy, między którymi istnieje odwieczna nienawiść: Raskowie - pierwsi ludzie na planecie oraz Yurthowie - kolejni przybysze. Elossa, dziewczyna z plemienia Yurthów, zwyczajem swojego rodu wyrusza na "pielgrzymkę" w poszukiwaniu prawdy o przeszłości. Zadaniem Stansa z wrogiego plemienia Rasków jest uniemożliwienie jej osiągnięcia celu... Tylko dzięki sile umysłu dwojga bohaterów udaje się zwyciężyć starodawne dążenie do zemsty oraz tkwiące w skłóconych ludziach zło.

betulek | 2016-09-03

Mentaliści, potwory, kamienne ołtarze pożerające ofiary - fantasy. Ale książka właściwie jest o nienawiści i nieufności, która wzięła się z "niktniepamięta" skąd. Dwójka bohaterów na tyle dojrzałych, żeby nabrać dystansu do tradycyjnej niechęci między narodami trochę świadomie, a trochę przypadkiem poznaje genezę problemu. Po drodze wiele przygód i niebezpieczeństw, które pokonują współpracując ze sobą. Nie zawsze jest im łatwo, wszak są nauczeni wzajemnej nieufności. A kiedy okaże się, że białe jest czarne, a czarne jest białe - połączą siły i wygrają, stwarzając podwaliny lepszej przyszłości. Trudno tej opowieści cokolwiek zarzucić, na pierwszy rzut oka powinna być ciekawa, a jednak jest monotonna, nie wciąga, nie zostaje w pamięci, nie zmienia niczego.

żabka | 2012-03-23
Przeczytana: 22 marca 2012

Bardzo podobała mi się książka. Jest to wyjątkowa opowieść przenosząca nas w bardzo odległą przyszłość, gdzie ludzkość podzielona jest na klany. Znajdujemy się na innej planecie, gdzie dwie rasy Yurthowie i Raskowie prowadzą odwieczny konflikt, a wręcz można by rzecz, że się nienawidzą. Nikt nie wie z czego to wynika, a prawdę poznają tylko nieliczni pielgrzymi z Yurthów. Przeżywamy przygodę z młodą dziewczyną o imieniu Ellosa. Jak zareaguje na poznaną prawdę i co z tymi informacjami zrobi? Tego można się dowiedzieć z tej książki...
Zachęcam do przeczytania. Dla mnie była to niezwykła przygoda w nieznany kraj i świat, który jest bardzo barwnie opowiedziany.

Tibora | 2015-09-16
Siuks | 2015-01-28