Dziecko, jego rodzina i świat

Tłumaczenie: Alicja Bartosiewicz
Wydawnictwo: Świat Książki
The Child, the Family, and the Outside World
83-7129-888-9
mantra

"Nie musimy i nie jesteśmy w stanie być idealnymi rodzicami. Ale możemy być wystarczająco dobrzy dla naszych dzieci". Donald Winnicott Coraz więcej matek i ojców zdaje sobie sprawę, że doświadczenia z wczesnego dzieciństwa rzutują na całe przyszłe życie człowieka. Jak być z dzieckiem, by wyrosło na szczęśliwą i wartościową osobę? - zapytują coraz częściej rodzice. Jak ustrzec się błędów,...

Donald Winnicott

Coraz więcej matek i ojców zdaje sobie sprawę, że doświadczenia z wczesnego dzieciństwa rzutują na całe przyszłe życie człowieka. Jak być z dzieckiem, by wyrosło na szczęśliwą i wartościową osobę? - zapytują coraz częściej rodzice. Jak ustrzec się błędów, jak być na tyle stanowczym, aby dziecko nie przedzierzgnęło się w małego tyrana i na tyle wrażliwym i otwartym, by nie zasłużyć w przyszłości na opinię toksycznego rodzica?

Każdego dnia udzielam odpowiedzi na te pytania swoim pacjentom, odpisując na listy, wypowiadając się w wywiadach prasowych, audycjach radiowych i programach TV. Głównym źródłem, z którego zwykle korzystam, jest ta właśnie książka. Dziś możecie skorzystać z niej sami. Cieszę się, że nareszcie matki i ojcowie, prowadzący przedszkola, nauczyciele, wychowawcy i psychoterapeuci będą mieli szansę bezpośredniego kontaktu z wykładami Donalda Winnicotta, które należą do klasyki światowej w dziedzinie emocjonalnego rozwoju dziecka.

Ewa Żelazo | 2017-12-02
Przeczytana: grudzień 2017

„Dziecko, jego rodzina i świat”, to książka, w której Donald Winnicott podejmuje się opisania znaczenia najwcześniejszych więzi dziecka ze światem – a ponieważ dla niemowlęcia światem jest matka – skupia się przede wszystkim na ogromnej roli matki w dawaniu opieki rodzicielskiej. Z pozoru książka ma charakter poradnika dla młodych matek, jednak do klasycznych poradników z pewnością nie należy.

W ostatnim rozdziale autor pisze: „W książce tej starałem się naszkicować te ledwo uchwytne etapy, po przejściu których większość niemowląt osiąga zdrowie i umie odłożyć na bok magiczną kontrolę i destrukcję, o ile dozna dobrej opieki matczynej i ogólnie, rodzicielskiej. Dzieci umieją wtedy przeżywać tkwiącą w nich agresję razem z pełnymi miłości związkami i z bogactwem wewnętrznym, które składają się na okres dzieciństwa”.

I choć lekko chropowaty język i niektóre opinie doktora miejscami mogą trochę razić i „trącą myszką” (książka wydana po raz pierwszy w latach 60-tych ubiegłego...

Ola | 2017-03-07
Przeczytana: 2014 rok