Szkice z filozofii potocznej z rysunkami Janusza Kapusty

Okładka książki Szkice z filozofii potocznej z rysunkami Janusza Kapusty Aleksy (Alosza) Awdiejew
Okładka książki Szkice z filozofii potocznej z rysunkami Janusza Kapusty
Aleksy (Alosza) Awdiejew Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN filozofia, etyka
filozofia, etyka
Wydawnictwo Naukowe PWN
1999-11-01
1999-11-01
zazdrość miłość poświęcenie kobiety charaktery humor intuicja cyganeria dziennikarze felieton moralność elita dialog

Audiobook, czyta Jacek Kiss.

Chciałbym na temat tej książki napisać więcej, ale napiszę bardzo mało, ale to się dopiero wyjaśni.
Spodziewałem się czegoś zupełnie innego: jakichś zabawnych wspominek estradowca, czegoś w rodzaju ostatnio słuchanych książek Jacka Fedorowicza. A dostałem coś zupełnie innego: zbiór dość krótkich felietonów z czasopisma "Charaktery" (nigdy nie czytałem, ale kilka razy widziałem na półkach). Felietony faktycznie są trochę zabawne, ale tylko pozornie jest to lektura rozrywkowa. W rzeczywistość są to dość głębokie przemyślenia na temat tego, co ludzie uważają potocznie za prawdę, jak dają się oszukiwać i jak chcą być oszukiwani.

Taki przykład przemyślenia: Istnieje obecnie tak dużo różnych mediów przekazujących informacje w sposób selektywny, że każdy człowiek może dobrać sobie takie źródło informacji, które będzie potwierdzać jego poglądy i oczekiwania. W rezultacie, choć jest wolność medialna, ludzie wiedzą coraz mniej i coraz mniej jest rzeczywistej wymiany myśli i poglądów.

:-(

Aż sprawdziłem przed chwilą z którego roku ta książka. Szok! Z 1999! A miałem wrażenie słuchając, że autor komentuje bieżące wydarzenia!

Na ale... książka... niestety to nie była. Był to audiobook. Nie mogłem nic zaznaczyć, trudno było wracać do trudniejszych fragmentów. A do tego w tym przypadku lektor wręcz dosłownie "cedził słowa". Czytał tak wolno i robił takie przerwy pomiędzy słowami, że mi myśl ulatywała gdzieś indziej.
Muszę kiedyś wrócić do tej książki w postaci papierowej. Ale z góry ją polecam!

Audiobook, czyta Jacek Kiss.

Samo życie ,czasami śmieszne ,a czasami nie.Zaglądam w chwilach ,gdy absurd polskiej codzienności osiąga szczyt.

„Szkice z filozofii potocznej” z pewnością znajdą pewną grupę swoich amatorów ponieważ jest to pozycja, która może się mieścić w wielu kategoriach. Jest to pewnie spowodowane, samym punktem widzenia a jednocześnie słowiańską duszą, naukową wiedzą, oraz ciętą ripostą Aloszy Awdiejewa. Ta książka jest zbiorem krótkich felietonów, traktujących o zwyczajnych ludzkich i sprawach, oprawionych wspaniałymi rysunkami Janusza Kapusty. Ale ci którzy myślą, że znajdą tu samo moralizatorstwo mogą się pomylić. Ja wyróżniłabym kilka sfer, których można się doszukać i o których warto wspomnieć.

Rysunki Janusza Kapusty
Nie spotkałam do tej pory (oprócz komiksów) publikacji w której rysunek miałby tak naprowadzające znaczenie na dalszą treść jak tutaj. Obrazek znajduje się przed większością rozdziałów i ma uderzyć swoją dwuznacznością i skłonić do przemyśleń co też może się znajdować na następnej stronie.

Cytaty ludzi
Gdy już nasycimy się wizją w dalszą część wprowadza nas cytat. Dobrze wiemy na co możemy trafić bo znamy tytuł rozdziału ale musimy nagle przejść z wizji na „odczucie głębszych myśli”. Te krótkie przytaczane słowa, są w jakiś sposób cudownie dobrze dobrane. Nie zawsze możemy jednak dokładnie stwierdzić kto je wypowiedział, ale w tym miejscu wydaje się to niekonieczne, gdyż te wyrazy mają nas jedynie wprowadzić w dalszą treść.

Filozofia dla ludzi z humorem
W końcu przychodzi czas na część właściwą rozdziału, czyli przekonania. Od razu można rozpoznać,że nie jest to książka tylko dla studentów filozofii, ale i dla zwykłych zjadaczy chleba. Nic nie jest tu wyszukane i górnolotne, a raczej proste i codzienne. Chwilami dochodziłam do wniosku, że autor zna moje otoczenie i o nim pisze, i to nie tylko w poważnych słowach ale i przy użyciu dowcipów oraz opowiastek odzierając nas wszystkich z wad i słabostek. Ciekawe jest to, że Awdiejew potrafi śmiać się też z siebie. Często Alosza ma dosyć nietypowe przekonania, które potrafi w ciekawy sposób przekazać.

Podsumowanie
Ogólnie książka nie jest do czytania na jeden raz, gdyż ma w sobie fajne rysunki, a przede wszystkim mądre słowa zaczerpnięte z otoczenia i dobre dowcipy. Książka dla tych którzy wolą się śmiać z rzeczywistości, niż z udawanych skeczy.

• 42.Z humorem
  • F: Audio
  • Biblioteczka Ady
  • Posiadamy
  • Do kupienia
  • Dla śmiechu
  • Przeczytane do 2023 roku

Aleksy (Alosza) Awdiejew Szkice z filozofii potocznej z rysunkami Janusza Kapusty Zobacz więcej