O klownach. Dyktator i Artysta

Tłumaczenie: Halina Mirska-Lasota
Wydawnictwo: Pogranicze
Despre clovni: dictatorul şi artistul
83-86872-21-7
Adam B

Zbiór esejów O klownach jest najbardziej błyskotliwym, tragicznym i druzgocącym literackim świadectwem życia obywatela "i pisarza w warunkach totalitaryzmu od ukazania się Zniewolonego umysłu Czesława Miłosza. (Susan Miron) Norman Manea jest szczególnym przypadkiem na długiej liście XX-wiecznych pisarzy-emigrantów z komunistycznych krajów Europy Środkowo-Wschodniej Jako dziecko był...

Norman Manea jest szczególnym przypadkiem na długiej liście XX-wiecznych pisarzy-emigrantów z komunistycznych krajów Europy Środkowo-Wschodniej Jako dziecko był deportowany "z rodzinnej Bukowiny do obozu koncentracyjnego w Transnistrii (Ukraina). Jego twórczość zjadliwie atakowano nie tylko w czasie dyktatury Ceauşescu, ale także później - postkomunistyczna prasa rumuńska, po opublikowaniu jego esejów w USA, okrzyknęła go "zdrajcą". Manea wyjechał z Rumunii w 1986 roku. Obecnie wykłada literaturę europejską w Bard College w Nowym Jorku.

komestor | 2014-09-06

Gorzkie eseje na temat życia literackiego w Rumunii w czasach dyktatury Nicolae Ceaușescu. Ta książka to także refleksja nad totalitaryzmem w różnych jego wydaniach oraz studium postaw wobec dyktatury. Jest to książka, która na mojej półce stoi obok „Zniewolonego umysłu” Czesława Miłosza. Teksty Normana Manei mają nie mniejsze znaczenie dla poznania dziejów literatury rumuńskiej lat 80. XX wieku, jak dzieło Miłosza dla zrozumienia sytuacji literatury polskiej okresu PRL.

Jeden z esejów jest krytyczną oceną postawy Mircei Eliadego wobec faszyzmu i rządów totalitarnych. Jeden tylko cytat z artykułu Eliadego z 1938 roku: „Od tych, którzy tyle wycierpieli, których przez stulecia spotykały upokorzenia z rąk Węgrów – a przedtem Bułgarów, narodu najdurniejszych imbecyli, jacy kiedykolwiek istnieli – od politycznych przywódców bohaterskiego, umęczonego Siedmiogrodu, oczekujemy stworzenia nacjonalistycznej Rumunii, natchnionej furią i szowinizmem, zbrojnej i mocnej, bezlitosnej i...

Trithemius | 2016-07-27
mardzente | 2013-04-09