rozwińzwiń

Piekło obiecane

Okładka książki Piekło obiecane Elsa Drucaroff
Okładka książki Piekło obiecane
Elsa Drucaroff Wydawnictwo: DodoEditor Seria: Swoimi ścieżkami literatura piękna
390 str. 6 godz. 30 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Swoimi ścieżkami
Tytuł oryginału:
El infierno prometido. Una prostituta de la Zwi Migdal
Wydawnictwo:
DodoEditor
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
390
Czas czytania
6 godz. 30 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Iwona Kasperska
Tagi:
powieść literatura obca
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
55 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
290
225

Na półkach:

Gniot, szmira, zlepek antypolskich stereotypów, feministycznych tez i postnowoczesnych założeń o naturze związków międzyludzkich i funkcjonowania społeczeństwa. Prostackie, przegadane i grafomańskie.

Gniot, szmira, zlepek antypolskich stereotypów, feministycznych tez i postnowoczesnych założeń o naturze związków międzyludzkich i funkcjonowania społeczeństwa. Prostackie, przegadane i grafomańskie.

Pokaż mimo to

avatar
928
928

Na półkach: , ,

Książka zaskakująca, której historia powstania i wydania w Polsce jest nie mniej ciekawa niż sama treść. Historia niesławnej pamięci Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Warszawa (Zvi Migdal),żydowskiego gangu sutenerów prowadzącego sieć burdeli w Argentynie zatrudniających polskie dziewczęta, głównie Żydówki. Organizacji posiadającej ogromne wpływy zarówno w argentyńskim jak i w sanacyjnym polskim rządzie. Główna bohaterka pochodząca z biednego podpuławskiego sztejtla, trafia do jednego z domów prowadzonych przez Warszawę. Ta część jest zdecydowanie najciekawsza w powieści. Historia jej ucieczki i walka o nią trojga mężczyzn każdego z innej sfery i z innych pobudek ,to część bardziej sensacyjna acz nieźle skonstruowana. To jedyna książka, która opisuje ten mało znany, acz jakże ciekawy epizod historii lat dwudziestych XX wieku. Chociażby z tego powodu warta uwagi.

Książka zaskakująca, której historia powstania i wydania w Polsce jest nie mniej ciekawa niż sama treść. Historia niesławnej pamięci Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Warszawa (Zvi Migdal),żydowskiego gangu sutenerów prowadzącego sieć burdeli w Argentynie zatrudniających polskie dziewczęta, głównie Żydówki. Organizacji posiadającej ogromne wpływy zarówno w argentyńskim jak i w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
307
12

Na półkach:

Najwięcej wnosząca część książki to wstęp i rozmowa z autorką. Sama treść - im dalej w las, tym słabiej. Ale przeczytać można.

Najwięcej wnosząca część książki to wstęp i rozmowa z autorką. Sama treść - im dalej w las, tym słabiej. Ale przeczytać można.

Pokaż mimo to

avatar
161
117

Na półkach:

Osadzone w realiach Polski i Argentyny lat 20. XX wieku „Piekło obiecane” Elsy Drucaroff, to powieść osnuta wokół historii polskiej Żydówki, która marząc o lepszym życiu została zwabiona odpowiadającą jej marzeniom wizją przyszłości, przemycona do Argentyny a następnie zmuszona do pracy jako prostytutka. Jak pisze we wstępie do książki Katarzyna Czerwonogóra, zjawisko handlu kobietami, choć mało znane, w istocie na przełomie XIX i XX w. było procederem o szerokim zakresie, dlatego warto przyjrzeć się mu jako elementowi historii diaspory w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dina ma szesnaście lat i mieszka w Kaszyłowie – miejscu w którym, wedle słów jej przyjaciela, nie ma nic poza tępymi ignorantami i fanatykami (Polacy) oraz bojaźliwymi, wiecznie zrezygnowanymi tchórzami, którzy zabobonami i posłuszeństwem przywiązani są do swojej tradycji i poniżenia (Żydzi). Również Dina nie posiada w związku ze swoją wsią najbardziej optymistycznych myśli. Przede wszystkim martwi się o swoją przyszłość i o to, czy dane jej będzie zaznać w Kaszydłowie szczęścia. Zaznać prawdziwego życia. Bo któż chciałby umrzeć niczym róża, która więdnie nim otworzy pąki…? Taka śmierć przeraża Dinę, która świetnie zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele ma do zaoferowania (przynajmniej do czasu). Pamięta także, że to komu swoje bogactwo będzie mogła zaoferować nie zależy od niej. Wizja spędzenia życia z mężczyzną, dla którego jej wątpliwości i niepokoje wydadzą się jedynie oznaką szaleństwa lub przejawem grzeszności, któremu będzie musiała być posłuszną i rodzić dzieci, które następnie z powodu biedy będą chorować i umierać, jest równie przerażająca.

Początkowo wydaje się, że zły los ominie dziewczynę (zostaje przyjęta do gimnazjum a jej ojcu nie spieszy się z wydaniem jej za mąż). Niestety. Wkrótce jej życie ulegnie diametralnej zmianie. Zostanie zhańbiona, a następnie, w ramach ratowania honoru rodziny, wydana za mąż za nieznajomego mężczyznę. Wraz z poślubionym w Kaszyłowie bogatym Żydem wyjedzie do Buenos Aires, gdzie przeżyje tytułowe piekło.

„Piekło obiecane” jest literacką fikcją, która jednak osnuta została wokół procederu, jaki faktycznie miał miejsce, i jaki jeszcze do niedawna stanowił tabu. Procederu będącego elementem nie tylko historii Żydówek czy całych żydowskich społeczności, ale przede wszystkim – historii kobiet w ogóle. Naszej historii…

Recenzja opublikowana na blogu Projekt: książki - projektksiazki.blogspot.com

Osadzone w realiach Polski i Argentyny lat 20. XX wieku „Piekło obiecane” Elsy Drucaroff, to powieść osnuta wokół historii polskiej Żydówki, która marząc o lepszym życiu została zwabiona odpowiadającą jej marzeniom wizją przyszłości, przemycona do Argentyny a następnie zmuszona do pracy jako prostytutka. Jak pisze we wstępie do książki Katarzyna Czerwonogóra, zjawisko...

więcej Pokaż mimo to

avatar
20
15

Na półkach: ,

Świetna!

Świetna!

Pokaż mimo to

avatar
69
1

Na półkach:

Temat interesujący, reszta dość rozczarowująca.

Temat interesujący, reszta dość rozczarowująca.

Pokaż mimo to

avatar
181
180

Na półkach:

W książce poruszony jest problem prostytucji Żydówek polskiego pochodzenia w Argentynie, konkretnie w Buenos Aires w latach 20-tych XX wieku. Hersch Grosfeld poślubia niespełna siedemnastoletnią Dinę i wywozi ją z polskiego sztetla do Buenos Aires. Okazuje się, że jest sutenerem i nakazuje swojej świeżo poślubionej żonie pracować jako prostytutka w jego własnym burdelu. Chroni go przy tym oficjalna organizacja pod nazwą "Warszawa", a sam proceder jest legalny. Legalny jest również handel kobietami, które przekazywane są do domów publicznych, gdzie są zmuszane do obsługiwania kilkudziesięciu mężczyzn dziennie za niewielkie wynagrodzenie, bo większość pieniędzy zabiera właściciel tego przybytku.
Tytuł książki wiele mówi i wdzięczna jestem autorce za ukazanie tak drastycznego tematu, który na szczęście jest już przeszłością.

W książce poruszony jest problem prostytucji Żydówek polskiego pochodzenia w Argentynie, konkretnie w Buenos Aires w latach 20-tych XX wieku. Hersch Grosfeld poślubia niespełna siedemnastoletnią Dinę i wywozi ją z polskiego sztetla do Buenos Aires. Okazuje się, że jest sutenerem i nakazuje swojej świeżo poślubionej żonie pracować jako prostytutka w jego własnym burdelu....

więcej Pokaż mimo to

avatar
79
26

Na półkach:

Bardzo poruszające historia młodej żydówki, która zostaje sprzedana do domu publicznego...

Bardzo poruszające historia młodej żydówki, która zostaje sprzedana do domu publicznego...

Pokaż mimo to

avatar
189
2

Na półkach: ,

Smutne jest to, że tak ciekawy i ambitny temat został prezdstawiony w tak nieciekawy i naiwny sposób

Smutne jest to, że tak ciekawy i ambitny temat został prezdstawiony w tak nieciekawy i naiwny sposób

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    74
  • Chcę przeczytać
    68
  • Posiadam
    33
  • Teraz czytam
    5
  • 2014
    2
  • Domowa biblioteczka
    2
  • Przeczytane dawno temu
    1
  • 2010
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Ulubione
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Piekło obiecane


Podobne książki

Przeczytaj także