Piekło obiecane

Seria: Swoimi ścieżkami
Wydawnictwo: DodoEditor
El infierno prometido. Una prostituta de la Zwi Migdal
powieść, literatura obca

Powieść Elsy Drucaroff, osadzona w realiach Polski i Argentyny lat 20. ubiegłego wieku, porusza problem prostytucji Żydówek z Polski w Buenos Aires, sytuacji żydowskiej diaspory i relacji polsko-żydowskich. „Piekło obiecane” ukazuje losy podstępnie „werbowanych” w Polsce dziewcząt, które, szukając lepszego życia, wsiadały na statek do Nowego Świata zamężne z tamtejszym Żydem, zaproszone...

„Piekło obiecane” ukazuje losy podstępnie „werbowanych” w Polsce dziewcząt, które, szukając lepszego życia, wsiadały na statek do Nowego Świata zamężne z tamtejszym Żydem, zaproszone przez krewnych lub jako nielegalny „ładunek” taniej siły roboczej, lecz zaraz po przybyciu trafiały do burdeli. Celnie i bez pruderii autorka przedstawia historię młodej kobiety, odsłaniając przy tym zaskakującą skalę tego procederu.

unkasowa | 2012-07-18

Temat interesujący, reszta dość rozczarowująca.

ursi | 2012-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2012

W książce poruszony jest problem prostytucji Żydówek polskiego pochodzenia w Argentynie, konkretnie w Buenos Aires w latach 20-tych XX wieku. Hersch Grosfeld poślubia niespełna siedemnastoletnią Dinę i wywozi ją z polskiego sztetla do Buenos Aires. Okazuje się, że jest sutenerem i nakazuje swojej świeżo poślubionej żonie pracować jako prostytutka w jego własnym burdelu. Chroni go przy tym oficjalna organizacja pod nazwą "Warszawa", a sam proceder jest legalny. Legalny jest również handel kobietami, które przekazywane są do domów publicznych, gdzie są zmuszane do obsługiwania kilkudziesięciu mężczyzn dziennie za niewielkie wynagrodzenie, bo większość pieniędzy zabiera właściciel tego przybytku.
Tytuł książki wiele mówi i wdzięczna jestem autorce za ukazanie tak drastycznego tematu, który na szczęście jest już przeszłością.

Verdanala | 2013-11-01

Smutne jest to, że tak ciekawy i ambitny temat został prezdstawiony w tak nieciekawy i naiwny sposób

Dagmara | 2012-11-20

Bardzo poruszające historia młodej żydówki, która zostaje sprzedana do domu publicznego...

araara | 2013-06-03

Świetna!