Mauricio czyli Wybory

Tłumaczenie: Marzena Chrobak
Wydawnictwo: Znak
Mauricio o las elecciones primarias
978-83-240-0957-2
Edith

Tym razem mamy do czynienia z poważną powieścią o wyborach - nie tylko politycznych, ale przede wszystkim życiowych. Tytułowy bohater jest przeciętnym trzydziestolatkiem. Z zawodu dentysta, nie ma wielkich ambicji ani oczekiwań. Sam uważa się za osobę dość nudną i bez polotu. Kiedy członkowie Socjalistycznej Partii Katalonii proponują mu miejsce na liście wyborczej, jest zaskoczony, ale zgadza się kandydować. To zapoczątkuje cały szereg wydarzeń, które w istotny sposób wpłyną na życie bohatera. W jego orbicie znajdą się dwie kobiety, między którymi też będzie musiał wybierać... Tłem powieści jest pofrankistowska Hiszpania - a dokładniej ukochana przez pisarza Barcelona - w czasie, kiedy ubiegała się o organizację igrzysk olimpijskich. Na oczach bohaterów umierają rewolucyjne ideały, a ich miejsce zajmują cyniczne rozgrywki polityczne
i podejrzane interesy.
Niewesoła opowieść o miłości i polityce.

czytający | 2013-09-21
Przeczytana: 20 września 2013

Komu z nas nie zdarza się stanąć przed wyborami, które mają wpływ na całe nasze przyszłe życie? To od tych możliwości zależy czy nasza praca, uczucia wobec innych osób czy kariera polityczna potoczą się w tym lub innym kierunku. Jeśli uda nam się z tego wszystkiego wyjść z godnością a najlepiej sukcesem zakończyć wybory na rozstajach dróg, to wtedy możemy być pewni że warto było żyć dla takich chwil.

Właśnie z takimi problemami ma do czynienia Mauricio, główny bohater książki Eduarda Mendozy. Ten trzydziestoletni dentysta wiedzie uporządkowane życie barcelońskiego stomatologa, któremu tak naprawdę niczego nie brakuje w kawalerskim stanie. Na jego drodze pojawia się polityka wobec której nie pozostaje obojętny. Przez jakiś czas nowe zainteresowanie pozwala mu poznać inne osoby i poczuć się w roli naprawiającego świat. Jednak dopiero dwie kobiety, które nieoczekiwanie stają się zarówno jego miłością jak i przekleństwem mocno namieszają w dotychczasowym życiu.

Eduardo Mendoza...

Anula | 2010-07-29
Na półkach: Przeczytane, Hiszpania, 2009
Przeczytana: 30 października 2009

Po lekturze "Mauricia..." muszę powiedzieć, że ta książka zdecydowanie różni się od wesołej twórczości Mendozy. Zresztą, napisali na okładce, że wpisuje sie w poważniejszy nurt. Dla mnie sam główny bohater był nieco bezbarwny, nie mogłam poczuć do niego ani sympatii, ani antypatii, widać, tak miało być. Za to inne postacie - zwłaszcza Clodilde i Porritos - dwie kobiety, między którymi Mauricio musiał dokonać wyboru, polubiłam od razu. Obie różnie, ale ciekawe na swój sposób.
Co jeszcze polubiłam w tej książce? Na pewno kontekst polityczny - mam zboczenie zawodowe, moja magisterka też obejmowała pofrankistowską Hiszpanię. No właśnie, kraj, który wyszedł z dyktatury i ludzie, którzy musieli się przestawić na nowy system, przyzwyczaić się do czegoś, czego nigdy nie znali. I była to chyba moja pierwsza książka, której akcja działa się w tamtym właśnie okresie, przeważnie czytałam albo powieści o wojnie domowej, albo o dyktaturze, może jest ich więcej. I na miejsce akcji chyba...

Marzenia | 2016-05-07
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 07 maja 2016

Nie chciałabym odwiedzić Barcelony opisanej w tej książce. Jednak historia głównego bohatera wzruszyła mnie, jego dobroduszność okazana chorej dziewczynie-kochance. Warto przeczytać.

Kama86 | 2013-09-27
Przeczytana: 27 września 2013

Książka nieco mnie rozczarowała swoim wątkiem politycznym, którego nie spodziewałam się nawet po przeczytaniu wieloznacznego tytułu. Dla osób, które nie interesują się polityką trudne może być odniesienie się do poruszanych tu kwestii sytuacji w Hiszpanii czy Izraelu. Na szczęście jednak polityka jest jednym z wielu wątków powieści.
Historia Mauricia obrazuje uwikłanie zwykłego człowieka w sytuacje niezwykłe, często niewygodne. Czy stomatolog poradzi sobie z poukładaniem własnych - i cudzych - losów? Dowie się ten, kto przeczyta.

Edith | 2010-06-19
Na półkach: Mam, Przeczytane
Przeczytana: 19 czerwca 2010

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością pana Mendozy. Swego czasu kupiłam ją w promocji wydawnictwa Znak i do tej pory nie miałam okazji przeczytać. Kupiłam, ponieważ słyszałam, że jego pisanie jest naprawdę przyjemne, no i oczywiście zbieram wszystkie książki z Barceloną w tle.

Książka jakże inna według recenzji i znawców od jego poprzednich oraz najnowszej książki. Powieść o wyborach, ciężkich, życiowych, w których specjalnie nie pomaga charakter bohatera. Mauricio jest strasznie przeciętny, no wprost okropnie. Czasami mnie męczyło to jego niezdecydowanie, brak jakiegoś takie życia. Aż dziw brał, że był z dwoma kobietami na raz. Mniemania o sobie też za dobrego nie miał, często się nad sobą użalał. W sumie, sytuacji w której się znalazł nie można mu zazdrościć. Powieść rozpoczyna się od spotkania po latach Mauricia z jego dawnym kolegą ze szkoły. Dzięki niemu poznaje Clotilde oraz styka się z polityką. Oboje zostają z Mauriciem do końca powieści. Wciąż przeplatają się...

Klio | 2012-03-09

Bardzo wciągająca, zupełnie inna od trylogii, za chowaniem pewnych specyficznych zwrotów literackich, które można przypisać Mendozie. Opis skłania do refleksji odnośnie wyborów politycznych, aczkolwiek w tym temacie dość krótki epizod się pojawia, który nie ma większego wpływu na życie Mauricio. Obok politycznych wyborów pojawiają się również życiowe, które diametralnie wpływają na życie Mauricio.Mauriccio jest trzydziestoletnim singlem, dentystą, bez większych planów życiowych.. do czasu aż w jego życiu pojawia się kobieta poznana na przyjęciu przyjaciela z dzieciństwa, a po niej kolejna, która w destruktywny sposób wpłynie na życie głównego bohatera. Kunszt literacki Mendozy sprawia, że książkę czyta się z nieskrywaną przyjemnością. Patrząc przez pryzmat pozostałych książek, obawiając się dowcipu tu go nie spotykamy, choć może w umiarkowanym stopniu.. więcej życia, perypetii. Obserwacja z przymrużeniem oka. Godna polecenia w 100%

Anteros | 2012-06-14

Świetna książka opowiadająca o realiach Hiszpanii w latach 80. tuż po śmierci Franco. Kiedy czytałem tę książkę, sytuacja w Hiszpanii w tamtych czasach przypominała mi Polskę lat 90.

Lantutri | 2012-12-28

Świetna pod względem możliwości rozwoju zasobów słownych. Fabuła na początku bardzo ciekawa (polityczne zaangażowanie bohatera), staje się nudnawa wraz z rozwojem wątku miłosnego.

Xanax | 2013-06-27
Przeczytana: marzec 2012

Ladnie napisana, ale bez iskry..