Książka Roku 2018

Sielanki i pozostałe wiersze polskie

Seria: Biblioteka Narodowa: Seria I
Wydawnictwo: Ossolineum
sielanka, wiersze polskie
poezja
Dąbrówka

W książce "Sielanki i pozostałe wiersze polskie" zamieszczono takie utwory Szymona Szymonowica jak: Sielanki, Nagrobki Zbieranej drużyny: Starego szkapy, Wilka, Zająca, Myszy i inne. Znajdziemy tu także pozostał wiersze polskie np.: Tenże, Do Wacława Zamoyskiego oraz dodatek, w którym znajdują się wiersze religijne przypisywane Szymonowicowi.

Muszę przyznać, że ta książka pozytywnie mnie zaskoczyła. W przeczytanych przeze mnie sielankach odnalazłam niesamowity klimat i koloryt wiejski. Każdy kolejny utwór należący do zbioru porusza inną tematykę. I tak - czytamy o pomorze bydła, zaklęciach żony czekającej na męża, przemocy wobec robotnic folwarcznych, o obrzędach weselnych i wielu innych rzeczach. Syntetyczny wizerunek dawnej wsi zamknięty w kilkunastu sielankach. Do tego nawiązania do tradycji antycznej. Super!

Obrazki są niezwykle żywe, do tego okraszone sentencjami i aforyzmami niewątpliwie godnymi uwagi (wypisałam je, ale posiałam gdzieś kartkę, eh). Kolejna zaleta to prosty w odbiorze język, bez zbędnych udziwnień. Nie ma co się wypisywać, zachęcam do sięgnięcia po tę książkę. Szczególnie w wydaniu z Biblioteki Narodowej, które oferuje nam obfity i wartościowy wstęp.
Polecam!

olicaDiablica | 2010-08-09

lektura polonisty - całkiem lekka w porównaniu z innymi twórcami światowych rozkoszy

Magdalena | 2018-09-16
rouge | 2018-06-28