Średniowieczna pieśń religijna polska

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
poezja, średniowiecze
poezja
Dąbrówka

"Średniowieczna pieśń religijna polska" znajduje się wśród lektur obowiązkowych na polonistyce, ale pieśni w niej zawarte są znane powszechnie: "Bogurodzica" czy "Posłuchajcie bracia miła".

Paweł | 2016-01-21
Na półkach: 2016, Przeczytane, Studia
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Książka bardzo bogata w zabytki średniowiecznej pieśni religijnej, oczywiście polskiej. Obszerny wstęp pomaga kierunkować czytelnika w temacie, ale jest również ciężką rozprawą, do której potrzeba czasu i trzeźwego umysłu. Książkę tworzą wszelkie pieśni, które dzielą się na pieśni pasyjne, pieśni wielkanocne, pieśni o Duchu Świętym, kolędy, pieśni Maryjne, pieśni o świętych i pieśni o tematyce różnej. Chociaż zbiór nie wydaje się być bardzo rozległy (zaginione rękopisy, późniejszy wpływ średniowiecza na ziemiach polskich) to utwory te dobitnie kształtują postrzeganie ważnych elementów życia w polskim społeczeństwie średniowiecznym. Doskonała książka do badań nad pieśniami z przełomu tejże epoki. Polecam.

Aleksandra | 2014-12-10
Na półkach: Lektury, Przeczytane
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Długi wstęp, typowy dla wydań Biblioteki Narodowej, bogaty w informacje. Druga część książki to wybór średniowiecznych pieśni religijnych, podzielonych na kategorie. Gdyby nie to, że książka jest w kanonie lektur na studiach, pewnie nie wiedziałabym o jej istnieniu. Ludzie zainteresowani na pewno znajdą w niej dużo nowych ciekawostek i wzbogacą swoją wiedzę.

comafan | 2015-04-05

Edycja bardzo poprawna choć trzeba ją korygować Chrestomatią staropolską lub Biblioteką Zabytków Polskiego Piśmiennictwa Średniowiecznego. Bardzo mi się podoba wstęp.

olicaDiablica | 2010-08-09

Podobnie jak "Antologia literatury łacińsko- ..." kompilacja różnych utworów średniowiecznych - większość z utworów obowiązujących studentów I roku FP z zakresu średniowiecza się w tej drobnej książce znajduje

Anilewe | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016