83-89492-35-8
poezja
poezja

Wszystko zaczyna się w końcu stycznia wraz z telefonem do Julii Hartwig, a kończy miesiąc później wizytą u koleżanki, która wyjeżdżając, udostępniła Adamowi i jego chłopakowi Michałowi swoje mieszkanie. Na plan pierwszy wysuwa się właśnie ten związek dwóch mężczyzn, wzajemne animozje, radości, wspólne spędzanie czasu, wspominanie poprzednich partnerów. Kluczowy moment to chwilowe rozstanie, gdy Michał, zainteresowany tematyką żydowską, jedzie do Auschwitz, a jego powrót nie wygląda tak, jak sobie wcześniej Adam wyobrażał: „Co za psi los!, pieprzony Auszwic zabrał mi chłopaka; wrócił stamtąd skonany, postarzały, jeszcze bardziej kłótliwy niż zwykle. Teraz w kółko śpi albo płacze, a jak się śmiejemy, to z tego, że w końcu zostanie przewodnikiem po obozie“. „Filtry“ oznaczają nie tylko adres (mieszkanie na ul. Filtrowej), ale także przefiltrowywanie rzeczywistości, co robi Wiedemann, wybierając do zapisania nieliczne wydarzenia z codzienności.
Nieodłącznym elementem książki są ilustracje Macieja Sieńczyka.

Skrzydełko | 2015-02-04
mrzokonimow | 2014-03-02