Park niepotrzebnych Żydów

Park zabytyh evreev
83-86872-62-4
Literatura żydowska, saga, Litwa
Adam B

Po opublikowanych wcześniej przez Pogranicze powieściach Koziołek za dwa grosze i Nie odwracaj twarzy od śmierci, kolejna część wielkiej sagi Żydów zamieszkujących miasteczka dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Opowieść Kanowicza dobiega getta wileńskiego i tragedii zagłady, czasu, kiedy „niebo zamyka się nad nimi i zamykają się korony drzew, i wody Wilii”. (Paweł Huelle)

grzegorzowa | 2011-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2011

Park niepotrzebnych Żydów opisuje losy (nie trudno się domyślić) - Żydów, mieszkających w Wilnie na Litwie, którzy nie potrafią, albo też - nie chcą otrząsnąć się ze wspomnień wojny. Narratorem całej powieści jest krawiec - Icchak Małkin, który zawsze jako pierwszy, zjawiał się w Parku Bernardyńskim - miejscu spotkań niepotrzebnych Żydów. Zaraz po nim zjawiał się fryzjer Natan Gutjontow, technik dentystyczny Mosze Gerszenzon, flecista Hirsz Oleniew-Pomeranc, a także - Lea Stawiska.

Wszystkich ich łączy jedno - ocalenie z wojennego piekła, a właściwie to, smutek, który z owym ocaleniem nadszedł. Ciągle, w swoich wspomnieniach, wracają do czasów przeszłych, do czasów sprzed wojny. Do dobrych czasów. Wspominają swoje lata dzieciństwa i młodości. Czasy spokojne i szczęśliwe. Przywracając pamięć o zmarłych, nie czują wdzięczności za ocalałe życie. A co więcej, w dzisiejszym czasie i w tym świecie - nie widzą dla siebie miejsca. Są świadomi faktu, iż należą do nielicznej już grupy...

Trithemius | 2016-07-27
Przeczytana: 08 stycznia 2010