Obszary odmienności. Rzecz o Marii Komornickiej

Seria: Portrety Kobiet
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria

Książka jest wnikliwą monografią życia i twórczości Marii Komornickiej (1876–1949), a zarazem próbą redefinicji polskiego modernizmu. Przełom wieku XIX i XX to okres kulturowej ewolucji, w której definiują się i rozwijają nowe gałęzie nauki, takie jak psychologia i seksuologia, oraz emancypują rozmaite grupy społeczne. Filipiak ukazuje polski modernizm jako epokę, w której kształtują się rozliczne metafory kulturowe i polityczne obecne przez cały wiek XX. Czyni to poprzez pryzmat Marii Komornickiej – jednostki żywo reagującej na ważne dla nas obecnie kwestie: narodu i pochodzenia, rasy i płci, tożsamości etnicznej i kulturowej, obowiązków społecznych i odpowiedzialności artystycznej.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Duża rzecz :)), bo jest pracą doktorską Pani Filipiak pod trochę innym tytułem "Maria Komornicka i kreacje odmienności"
Jest to próba przywrócenie polskiemu czytelnikowi zapomnianej postaci jaką była M. Komornicka vel Piotr Odmieniec Włast. Bardo to kontrowersyjna postać i nietuzinkowa jak na tamtejsze czasy, szczególnie, że o coming out-ach nikt jeszcze nie słyszał, to też dlatego łatwo było popaś w pewien rodzaj otępienia towarzyskiego i stać się Odmieńcem. Szwajcaria ma swoją Annemarie Schwarzenbach "wydobytą" z zapomnienia przez Charlesa Perreta, my mamy Komornicką, dzięki Filipiak.
Komornicka nie tworzyła wielkiej literatury w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale Jej bogactwo biograficzne warte jest odtworzenia i to właśnie całkiem przyzwoicie zrobiła Pani Izabela Filipiak, za co ode mnie dodatkowa gwiazdka.

Kasia | 2014-12-29

Za duże, za grube, dlatego czasami nudne. Skrócić o 1/3 i będzie git.

jarzebinka | 2016-02-09
triksa | 2014-08-07