Krzemieniec. Opowieść o rozsądku zwyciężonych

Wydawnictwo: Sic!
historyczna

Autor sięga do roku 1805, kiedy to Tadeusz Czacki, przy współudziale Hugona Kołłątaja, założył Liceum Krzemienieckie. Autor kreśli barwną panoramę ówczesnej kresowej mentalności i obyczajowości.

rokita49 Boruta | 2017-03-25
Przeczytana: 25 marca 2017

Z dużą przyjemnością zacząłem czytać ponownie "Dziennik" Julii Hartwig.Zapis z 2 lutego 2012 roku:W "Podróży Juliusza Słowackiegi na Wschód" zamieszczona jest dedykacja autora,Ryszarda Przybylskiego,skierowana do Artura:"Arturowi Międzyrzeckiemu,poecie i żołnierzowi,który w czasie walk o niepodległą Polskę na Libanie będąc,odbył pielgrzymkę do klasztoru Betcheszban,gdzie Juliusz Słowacki,poeta i wygnaniec,napisł "Anhellego",ze wzruszeniem pracę tę przypisuje Autor".Odnalazłem "Krzemieniec" Ryszarda Przybylskiego i otworzyłem na takim fragmencie:"Członkowie Towarzystwa mieli świadomość,że język polski trzeba koniecznie wprowadzić w życie społeczne.Zanim zaczął służyć państwu,język obsługiwał w końcu wspólnoty plemienne.Jest zatem starszy niż państwo.W języku,przede wszystkim w języku,ukrywa się siła,która jednoczy ludzi w naród".W jednej z księgarń internetowych mam w koszyku dwie książki Ryszarda Przybylskiego i wiele sobie po nich...

komestor | 2015-02-05
Amused | 2013-11-28