Kaftan bezpieczeństwa. Włóczęga wśród gwiazd

83-900-255-4-X
BlackSparrow

cykuta | 2010-09-17
Przeczytana: 15 września 2010

"Kaftan bezpieczeństwa" jest to książka tyleż ciekawa, co osobliwa. Autor porusza w niej tematykę doświadczeń z pogranicza OOBE, [choć nie nazywa rzeczy po imieniu, bo w tamtych czasach tego typu zjawiska nie były dobrze opisane]. Niemniej jednak w omawianej lekturze można też znaleźć wiele innych zajmujących wniosków, min. cały szereg smutnych konstatacji dotyczących natury ludzkiej i zła [rozumianego często przez autora jako okrucieństwo], które są dla człowieka przyrodzone i w związku z tym nie można się od nich uwolnić. Fabuła nie jest ściśle zarysowana, stanowi raczej zbiór opowieści snutych przez autora na temat jego wcześniejszych wcieleń, a także rozważań o kwestiach uniwersalnych, jak np. ludzka moralność. Ogólnie rzecz ujmując, jest to lektura interesująca, po którą warto sięgnąć kiedy chcemy uwolnić się od książek pisanych według sztywnego schematu akcji, których wysyp obserwujemy w ostatnich latach.

Mikosek17 | 2014-04-27

Jack London stworzył bardzo ciekawe dzieło. Po wcześniejszych lekturach książek tego autora nie spodziewał się pozycji o fabule mocno abstrakcyjnej. Naprawd bardzo się wciągnąłem w czytanie "Kaftanu...". Oprócz tego, że sama akcja powieści była bardzo interesująca to po raz kolejny postacie, które tworzył autor były znaczące dla utworu. Historie opowiadane przez Darrell'a Standing'a opisywały prawie zawsze silnych mężczyzn, których cechowała odwaga i determinacja. Były to osoby o niespotykanej sile fizycznej, ale również mentalnej, o wielkim sercu. Do tego autor poruszył bardzo ciekawe kwestie społeczeństwa, ewolucji, ludzkiego rozwoju oraz wysnuł ciekawą konkluzję, iż wszystko zamyka się w miłości. Do tego dochodzi jak zwykle wspaniały język, ale również niesamowicie uniwersalny. Gdyby nie znajomość przeze mnie faktu, że autor żył na przełomie XIX i XX w. to nie potrafiłbym określić kiedy została napisana ta książka.

Kasia b | 2018-01-18

No szału nie ma. Początek niezły, świetna koncepcja ucieczki od cierpienia w świat snów, marzeń i wspomnień... poprzednich żyć, dawnych wcieleń. Ale opisy samych "mentalnych podróży" nie powalają

gaczewska | 2017-02-15

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Coś innego. Nie tylko w twórczości Londona, ale w ogóle w literaturze. Historia więźnia skazanego na śmierć, który przez sadystycznego klawisza zamykany jest w najciemniejszych lochach i ubierany w kaftan bezpieczeństwa wciąga bez reszty. Bo cóż takiego może się dziać gdy włoży nam się kaftan? No jest nam ciasno przecież...ale nie tutaj. Nasz bohater, zawinięty niczym w kokonie, wprowadza się w stan hibernacji, podczas której przenosi się do swoich poprzednich wcieleń - cała książka, to głównie opisy tych historii: barwne, prawdziwe, brutalne. Według mnie ta króciutka książka, prawie nowela, to perełka, majstersztyk. Na jej podstawie nakręcono również film pt. "Obłęd", ale z mocno zmienioną fabułą i raczej nie poraża równie mocno jak książkowy pierwowzór.

Rozziie | 2013-08-13
Przeczytana: 2013 rok
Mari | 2012-05-01

Książka zawiera wiele wątków, ale mimo to czasami jest interesująca a momentami ciężka do przebrnięcia.Z ulgą odłożyłam ją z powrotem na półkę.

SummerFrock | 2013-09-24

Czytałam to chyba gdy byłam w gimnazjum, rewelacyjna !

zanna | 2015-04-13

Najlepsza w moim życiu.