Priska

Tłumaczenie: Cecylia Lewandowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Priska
Irena

Priska, Piia Kristina Varmala, ma czternaście lat, jest jedynaczką i mieszka z rodzicami w Helsinkach. W jej usta współczesna pisarka fińska Merja Otava wkłada ciekawą historię zamykającą się w granicach jednego roku szkolnego. Priska wprowadza więc czytelnika w świat swoich rówieśników i przyjaciół, wtajemnicza go w trudności tak typowe dla wieku dorastania: dramaty sercowe, niepowodzenia w matmie, brak zrozumienia u dorosłych, kompleks brzydoty, a także w swoje najskrytsze marzenia — Priska postanawia zostać pisarką.

Wszystkie te tragedie, wśród nich autentyczne - dziewczynka głęboko przeżywa śmierć ukochanej piastunki — bledną i tracą na ostrości wobec faktu, że ma się czternaście lat, że można iść z przyjaciółmi do baru na lody, jechać na wspólną wycieczkę rowerową czy dostać piątkę z plusem z wypracowania. Wtedy przydługi nos czy za chude nogi naprawdę przestają się liczyć.

Książka Merji Otavy opowiada językiem nastolatków o problemach im bliskich, nic więc dziwnego, że w ojczyźnie autorki dłuższy czas nie schodziła z listy bestsellerów oraz że doczekała się wielu wydań i przekładów na obce języki.

Jako nastolatce książki, których masa była w domu jawiły się jako śmiertelnie nudne, natomiast te wypożyczone jako coś wyjątkowo ciekawego, odkrywczego. Pamiętam, że do tej opowieści sięgnęłam z nudów, nie miałam już co czytać. Historia finskiej nastolatki tak bardzio mnie wciagnela, ze ksiazka zostala przeczytana jednym tchem. Jej problemy i rozterki były tak uderzająco podobne do moich, że oczu nie mogłam się od nich oderwać. zresztą co ja będę gadać - sami przeczytajcie, nawet jak już nie jesteście nastolatkami. Zawsze można powspominać młodzieńcze lata...

Sandra | 2012-04-23

To zdecydowanie moja ulubiona książka z dzieciństwa. Ciepła, poruszająca ważne tematy dla dorastającej nastolatki, przy czym pozbawiona erotyzmu i wulgarności. Dobra lektura dla małych dziewczynek, które chcą już być duże. Czytałam ją wiele razy.

podwójne-życie-w | 2013-07-07

Dawno temu przeczytana. Młodzieżowa, przyjemna książka.

Przylaszczka | 2016-08-23
Na półkach: 2016 rok, Przeczytane