Le Tarbouche
83-89899-19-1
Orient, Powieść
Adam B

Wiosną 1916 roku sułtan Egiptu ze swoją świtą złożył wizytę w kolegium jezuitów w Kairze. Mały syryjski chłopiec, drżąc z emocji, deklamował w jego obecności jedną z bajek La Fontaine’a. Wspomnienie tego chwalebnego wydarzenia zachował na całe życie. Michel Batrakani pochodził z chrześcijańskiej, frankofilskiej rodziny z Lewantu, zamieszkałej od kilku pokoleń w Egipcie, niezwykłym,...

Michel Batrakani pochodził z chrześcijańskiej, frankofilskiej rodziny z Lewantu, zamieszkałej od kilku pokoleń w Egipcie, niezwykłym, kosmopolitycznym kraju pod brytyjskim protektoratem.
Dlaczego ojciec Michela, Georges Batrakani, podjął ryzyko produkcji tarbuszy? To męskie nakrycie głowy, które przeciwnicy nazywali doniczką, było niejako symbolem szczęścia i dostatku egipskiego społeczeństwa.
Kiedy wkrótce dojdą do władzy oficerowie w kepi, tarbusz odejdzie w przeszłość. Będzie to koniec tego świata, a dla syryjskich Egipcjan początek kolejnego wygnania.
Tarbusz, saga rodzinna, powieść o minionym czasie na tak bliskim Wschodzie, odtwarza nam tę pełną czaru rzeczywistość, odmalowuje życie kairskiej elity toczące się na tarasach willi w Heliopolis, plażach Aleksandrii i trawnikach Khedivial Sporting Club.

Kamil Kopacewicz | 2013-10-09
Przeczytana: 09 października 2013

Solidna historia, zżyłem się z rodziną Batrakanich na tyle, że przekazując książkę dalej czułem się trochę jakbym opuszczał dobrych przyjaciół.
W odbiorze przeszkadza, że do setnej strony trudno połapać się kto jest kim, bo autor skacze po datach, a arabsko-francuskie imiona nie ułatwiają zrozumienia. Dopiero po tym książka zaczyna się odwdzięczać

Btw, po przeczytaniu totalnie chcę mieć tarbusz albo fez.

Adam B | 2010-06-14
Przeczytana: 2008 rok