22 czerwca 1941, czyli jak zaczęła sie wielka wojna ojczyźniana

Tłumaczenie: Tomasz Lisiecki
Wydawnictwo: Rebis
Бочка и обручи, или Когда началась Великая Отечественная воина
historyczna

zupełnie nowa, sensacyjna interpretacja wydarzeń obejmujących pierwsze tygodnie wojny niemiecko-radzieckiej. Na podstawie danych odnalezionych z wcześniej utajnionych materiałów i dokumentów, a także analizy historycznej i pamiętników uczestników wojny autor obala mity o przyczynach katastrofalnych porażek Armii Czerwonej w pierwszych miesiącach wojny. Podkreśla, że głównym powodem porażki Rosjan

Adrian F | 2014-06-19
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Podchodząc do tej książki myślałem, że będzie jakąś konkurencją dla "Lodołamacza", ale okazała się czymś w rodzaju uzupełnienia tamtego dzieła. Zdecydowanie polecam wszystkim fanom historii.

Malaj | 2016-07-24
Na półkach: Przeczytane, WWII, Sowiety
Przeczytana: 24 lipca 2016

Dobrze jest czytać tę książkę dopiero po przejściu przez cykl "Lodołamacz" Suworowa. Autor wprawdzie nie zgadza się z częścią tez Suworowa, co akcentuje szczególnie na początku swojego opracowania (czyniąc moim zdaniem niestosowne uwagi w tym względzie), ale ja rozgraniczyłbym to mniej więcej tak, że zgodni są obaj co do ogromnych przygotowań ZSRR do agresji na kraje zachodnie w latach poprzedzających atak niemiecki na Związek Radziecki oraz co do samego zamiaru takiej agresji, różni ich natomiast interpretacja przyczyn sromotnej klęski armii czerwonej w początkowym okresie wojny niemiecko-sowieckiej: Suworow - idąc niestety nieco na łatwiznę - przypisał te przyczyny głównie "niespodziewanej napaści" i chaosowi, który ta napaść wywołała (mówiąc w uproszczeniu), zaś Sołonin pokazuje inne przyczyny - ucieczka i porzucenie sprzętu wojennego przez dużą część wojska sowieckiego spowodowana była przez (znów duże uproszczenie) brak identyfikacji mas żołnierskich i dowódczych z celami...

janaki | 2018-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2018

22 czerwca 1941 roku dla ludzi radzieckich rozpoczęła się Wielka Wojna Ojczyźniana. Ale czy na pewno to odpowiednia data? Dlaczego Armia Czerwona, w roku 1941, poniosła tak ogromne straty, chociaż dysponowała ogromną przewagą (zwłaszcza w sprzęcie pancernym). Dlaczego tylu żołnierzy, jak i oficerów, dezerterowało i poddało się Niemcom.
Autor stawia pewne hipotezy dotyczące przyczyn tej klęski, a następnie na ponad 500 stronach książki próbuje powyższe hipotezy udowodnić.
Książka warta polecenia, szczególnie dla miłośników II Wojny Światowej.

Kramer | 2015-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Książka jest ciekawym uzupełnieniem książek Suworowa, nieco innym spojrzeniem z nieco innymi wnioskami. Autor podważa też część stwierdzeń Suworowa, a wszystkie swoje wywody bardzo rzetelnie i szczegółowo podpiera dokumentacją i faktografią. I powiem szczere, że szczegółowość tego podparcia w pewnym momencie zaczęła mnie zabijać. Wymiękłem przy kolejnych numerach korpusów i dywizji i ich dyslokacjach. Książkę zdecydowanie należałoby czytać ze szczegółową mapą w ręku i garścią kolorowych kredek, wtedy możliwe byłoby ukazanie pełni zjawiska, o którym pisze autor. Na pocieszenie dostałem interesujące porównanie sprzętu wojskowego obydwu stron.
Dobra książka, perełka, ale raczej dla pasjonatów historii II wojny światowej. Dla czytelnika szukającego bardziej opisowych analiz zawiera zbyt wiele (ogrom - szacun dla autora) szczegółowych danych.

| 2011-08-22
Przeczytana: grudzień 2007

Koncepcja, że przyczyną sowieckich klęsk w pierwszej fazie wojny z III Rzeszą były masowe dezercje i brak chęci do walki za komunizm i Stalina, nie jest nowa, jakkolwiek dopiero Sołonin tak jasno i (dla rosyjskich patriotów) brutalnie wyłożył kawę na ławę. Napisana jasnym i przejrzystym (czasami ciętym) językiem zawiera mnóstwo ciekawych informacji na poparcie tej kontrowersyjnej tezy. Okazuje się, że prawda jest ukryta w ogólnie dostępnych zestawieniach, pamiętnikach, wykazach... trzeba po prostu zebrać to wszystko do kupy i wyciągnąć oczywiste wnioski, co właśnie zrobił Sołonin. Polecam wszystkim miłośnikom historii.

bartek | 2010-07-15

Książka jest genialna i tyle.

Pio | 2011-08-03
Na półkach: Przeczytane, 2011, Posiadam