Corto Maltese: Ballada o słonym morzu

Tłumaczenie: Monika Gurgul
Cykl: Corto Maltese - wersja pokolorowana (tom 1)
Wydawnictwo: Post
7 (30 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Corto Maltese: Una ballata del Mare Salato
83-919142-2-4
komiks, corto maltese, hugo pratt
komiksy
camillejr

Tanowean, 1 listopada 1913 r. - Dzień Wszystkich Świętych. Po szalejącym na południowym Pacyfiku sztormie katamaran kapitana Rasputina wyławia z oceanu dwójkę rozbitków: Kaina i Pandorę, którzy, jak się szybko okazuje, warci są sporego okupu. Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy na pokładzie statku pojawia się też Corto Maltese - wyłowiony z morskiej topieli, zdradzony przez swoją załogę i pozbawiony statku marynarz. Tę dwójkę śmiertelnych rywali łączą nie tylko wspólne interesy z racji pirackiego procederu, którym się zajmują, ale też zobowiązania wobec ich tajemniczego zwierzchnika.
Gdzieś, wśród nieprzebranych fal Oceanu Spokojnego leży Escondida, wyspa Mnicha, ostatniego wielkiego pirata mórz południowych. Człowieka bez przeszłości, bez wieku, z twarzą zakrytą kapturem...
Ballada, pierwsza chronologicznie część serii o przygodach Corto Maltese, stanowi niezwykle udane wprowadzenie w fascynujący świat historii kreowanych przez jednego z największych twórców komiksu europejskiego - Hugo Pratta.

jkesil | 2017-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2017

Klasyk. Pachnie słonym morzem i marzeniami - co w połączeniu z rokiem '78 kiedy komiks wyszedł dodaje historii powabu czegoś - na tamte czasy - niedostępnego. Choć trochę zbytnio poplątane i motywacje niektórych bohaterów naciągane, ale działa.

ilo99 | 2016-04-25
Na półkach: Przeczytane, Rozczarowanie

Tło historyczne prawdopodobne. Rzeczywiście pod koniec 1913 roku po wodach w okolicach Australii i Fidżi, czyli po Pacyfiku, kręciły się niemieckie krążowniki. Jednostki te próbowały zapewnić przewagę militarną swojemu państwu. Niestety, opowieść przedstawiona w tym komiksie, to taka sobie historyjka, nie trzyma w napięciu, ponieważ średnio inteligentny czytelnik jest w stanie się domyślić powiązań między bohaterami. Poza tym imiona głównych postaci takie jak Kain, Pandora i Rasputin, w jakiś sposób nawiązują do swoich pierwowzorów, lecz moim zdaniem bardziej świadczą o tym, że autorowi zabrakło fantazji. Rysunki to czarno-biała kreska, nie przemawiają do mnie, lecz to już bardziej rzecz gustu. Odrażające nie są, a za to dość starannie wykonane. Jeżeli miałabym się posłużyć szkolną skalą ocen to komiks zasłużył na mocną trójkę.

Chris3z8 | 2017-06-04
Szymon | 2017-02-28