Święty Franciszek z Asyżu

Francis of Assisi
83-7255-958-9
Franciszek, Asyż, religia
Pistacia

„Po Jezusie Franciszek był jedynym doskonałym chrześcijaninem” – napisał filozof Ernest Renan. Życie świętego Franciszka było barwne i obfitowało w dramatyczne wydarzenia. W młodości walczył w bitwie pod Collestradą, odbywał z ojcem zagraniczne kupieckie wyprawy, hulał i korzystał z wszelkich uciech, by potem wyrzec się wszystkiego i poświęcić najbiedniejszym i chorym. Podczas wędrówek...

W młodości walczył w bitwie pod Collestradą, odbywał z ojcem zagraniczne kupieckie wyprawy, hulał i korzystał z wszelkich uciech, by potem wyrzec się wszystkiego i poświęcić najbiedniejszym i chorym. Podczas wędrówek misyjnych boso przebywał Pireneje, przeżył katastrofę statku, uczestniczył w piątej krucjacie. Miłość Franciszka do wszystkich stworzeń zainspirowała artystów włoskiego renesansu do realistycznego przedstawiania świata, przyrody, a jego wiersze, tworzone w rodzimym języku, skłoniły Dantego do napisania „Boskiej Komedii” po włosku, a nie po łacinie. Nauki franciszkańskie, pielęgnowane i rozpowszechniane przez liczne zakony, od ośmiu stuleci kształtują światopogląd ludzi.

Książka Adriana House’a została napisana z myślą o czytelnikach wyznających różne religie, a także ateistach. Autor, wykładający historię nowożytną w New College w Oksfordzie, poświęcił cztery lata na zbieranie materiałów i pracę nad biografią. Przez sześć miesięcy mieszkał w Asyżu, odwiedził siedziby, zgromadzenia i biblioteki franciszkanów w wielu krajach. Dlatego biografia łączy obserwacje autora z dociekliwą analizą najstarszych materiałów źródłowych oraz opracowań współczesnych autorytetów, zajmujących się tą problematyką. Jest to pasjonująca lektura, z której czytelnik wynosi wiedzę na temat życia świętego Franciszka i czasów, w których żył.

[opis wydawcy]

Fra_Nio | 2013-12-29

Może historia nowożytnego chrześcijaństwa byłaby minimalnie inna gdyby nauki Franciszka byłyby bliższe klerowi. Choć pewnie i tak nie zmieniłoby to słusznego stosunku wielu do bajek opowiadanych przez kościół od 2000 lat.

PiotrW | 2016-04-24
Ignacy | 2013-11-13