Rzeczpospolita Obojga Narodów. Srebrny wiek

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
historia

Inne wydania

Część I trylogii Rzeczpospolita Obojga Narodów (opublikowana w 1967 roku) obejmuje 80 lat naszych dziejów, w tym dramatyczną historię kolejnych elekcji. Srebrny Wiek zaczyna opis bezkrólewia po śmierci Zygmunta II Augusta (1572), kończącej rządy Jagiellonów. Po krótkim epizodzie Henryka III Walezego (1573a1574), dziesięciolecie panowania Stefana Batorego (1576a1586) wypełniły próby naprawy państwa

książek: 2076
onika | 2016-05-21
Przeczytana: maj 2016

Przełom XVI i XVII wieku, Rzeczpospolita Obojga Narodów jest państwem, które budzi zainteresowanie największych myślicieli tej epoki. Narody zrzeszone w tej unii powoli docierają się do siebie, tworzą niezwykle tolerancyjne, otwarte i pacyfistycznie nastawione społeczeństwo, w którym interes jednostki jeszcze nie jest przedkładany nad interes państwa. W „Srebrnym wieku” Paweł Jasienica przygląda się przemianom, jakie zaszły w rzeczpospolitej od czasów ostatniego z Jagiellonów do Władysława IV. Nie urządza polowania na czarownice, lecz rzeczowo punktuje wszystkie złe decyzje i zjawiska, które brukowały drogę do smutnego końca tego wielkiego państwa.

Była to dla mnie ciężka lektura. Po pierwsze ze względu na specyficzny styl autora, który ma sporo uroku, ale wymaga od czytającego dużego skupienia, po drugie ze względu na samą tematykę. Podziwiam Jasienicę, że tak obiektywnie podchodzi do przyczyn i skutków opisywanych przez siebie wydarzeń. We mnie ten ogrom niewykorzystanych szans...

Wojciech Gołębiewski | 2014-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2014

Powrót do lektury po ponad 45 latach okazał się bardzo udany, bo mimo jak najlepszego wyobrażenia o własnej pamięci, skleroza robi swoje, i tak dzięki temu odkrywałem Jasienicę i zachwycałem się nim jeszcze bardziej niż ongiś.
Pierwsza część tej trylogii zaczyna się od śmierci ostatniego z litewskiej dynastii Jagiellonów, Zygmunta Augusta w 1572 roku i konieczności przekazania korony w obce ręce. Jasienica pisze:
„Nieuchronną rzeczy koleją musiała ona /tj korona - przyp.mój/ wkrótce spocząć na skroniach cudzoziemca. Najprostsza i najbardziej logiczna droga była przed krajem zamknięta. Zamiar powołania rodaka zaliczał się do pięknych może, lecz niezbyt rozumnych mrzonek....”
Bo Rzeczpospolita stanowiła nie imperium, a jego przeciwieństwo - federację, której: /str.9/
„..Korona faktycznie przewodniczyła,. ..i za rządów litewskiej dynastii. Jeszcze jeden krok w kierunku ...

Marta | 2013-03-19

Kolejny świetny esej historyczny autorstwa Jasienicy. To pasjonująca podróż przez karty polskiej historii, począwszy od nastania bezkrólewia po śmierci Zygmunta Augusta. Sam autor twierdził, że wykorzystywana przez niego forma "zalicza się do literatury faktu, stroniącej od zmyśleń i fikcji". Jednak biorąc pod uwagę zarówno walory artystyczne jak i sposób budowania kompozycji, jest to prawdziwa sztuka.

Na uwagę zasługuje barwny, ale jednocześnie rzeczowy, język Jasienicy. Podszedł do tematu profesjonalnie, swoje poglądy czy tezy podpierał wieloma XVI-XVII wiecznymi źródłami, które dla przeciętnego czytelnika są niedostępne.
Co do samego okresu rozważań, to pomimo iż był to straszny chaos, autor nakreślił dość klarowny porządek zdarzeń, zachowując przy tym ciąg przyczynowo-skutkowy. Podobało mi się, że potrafił wychwycić proces gwałtownych przemian, jakie zachodziły w mentalności szlachty. Polscy ziemianie u kresu złotego wieku to indywidualiści, ludzie pozbawieni, powszechnie...

Dariusz | 2012-03-27
Przeczytana: 02 stycznia 2011

Książka ukazuje, że całe nasze państwo zawdzięcza swój dzisiejszy kształt Zygmuntowi III Wazie. Po kądzieli Jagiellon, w rzeczywistości nazywany przez Jasienicę "sługą doktryn", nie był nigdy dobrym królem. Wszczął wojny ze Szwecją i Rosją, co wykorzystali Turcy i oni nas zaatakowali. Jego unia kościelna to wielka katastrofa, która zaowocowała wielkim powstaniem 1648 owego dziwnego roku. Nie potrafił się dogadać z żadnym hetmanem począwszy od Zamoyskiego skończywszy na Koniecpolskim. Owocowało to tym, że wojsko miało słaby żołd, na co nagminnie narzekał Chodkiewicz. Wojsko się buntowało co widać było rokoszu Zebrzydowskiego, oraz w powstaniach wolnych formacji zbrojnych takich jak Kozacy czy lisowczycy. Dogadywał się z magnaterią, która odebrała mu władzę, a jego syna Jana Kazimierza doprowadziła do abdykacji. Otaczał się tandetnymi doradcami, do których należał i Piotr Skarga. Piotr Skarga okazuje się być (w przeciwieństwie do wykładów na języku polskim) krótkowzroczny. Widział...

fallka | 2015-12-03
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Klasyka nad klasykami. Niezmiernie trafna diagnoza początku upadku Rzeczpospolitej. Książka obejmuje rządy 4 królów elekcyjnych: Henryka Walezjusza, Stefana Batorego oraz dwóch Wazów: Zygmunta i Władysława. Kończy się w przededniu wydarzeń opisanych przez Sienkiewicza w "Ogniem i mieczem". Smutna to trochę lektura, o tym, jak zaprzepaszczono szanse na reformy i jak bardzo ludzka "małość" może zniszczyć wiele lat pracy. Ale taka była prawda historyczna, więc nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, a raczej należałoby wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Derufin | 2014-12-09
Przeczytana: 04 października 2014

Szkoda, że dziś już nikt tak nie pisze i że zapomina się o tym, jakim państwem była Rzeczpospolita. Co prawda, chwilami autor grzęźnie w dygresje, ale to nic - sposób pokazania mechanizmów historii, ale też szans i zagrożeń jest tu fenomenalny. Robię krótką przerwę i biorę się za kolejny tom.

Grzegorz | 2012-12-28
Na półkach: historia, Przeczytane
Przeczytana: 2002 rok

Historia Polski krytycznym okiem miłośnika i znawcy. Dzięki niemu historię można polubić.

Harald_Hardrade | 2013-03-08

Kolejna część losów Polski w całej tytanicznej pracy Jasienicy zapoczątkowanej "Polską Piastów" i "Polską Jagiellonów". Po wygaśnięciu Jagiellonów losy unii Polsko - Litewskiej nabrały sporego przyspieszenia i jeszcze większego zagmatwania. Jasienica dokonuje drobiazgowej analizy, próbując chronologicznie przedstawić kolejność i przyczyny wydarzeń. Nawet jeśli próba czasu podważa niektóre jego tezy, to nie można odmówić Autorowi ogromnej wiedzy i analitycznego umysłu. Aż się ciśnie na język pytanie co by dziś pisał Jasienica, gdyby nadal żył... Tak czy owak "Srebrny wiek", jak i wszystkie pozostałe części cyklu o Polsce to prawdziwa uczta dla fanów historii. Napisane pięknym, niespotykanym już dziś językiem, wspaniałe cytaty starych dokumentów z zachowaniem oryginalnej, dawnej mowy. Chwilami czyta się to wszystko nie jak nudną syntezę historyczną, ale jakąś powieść historyczną.
Polecam, ale nie jako szybki przerywnik między innymi gatunkami. Nad tą serią siedzi się tygodniami:-)

supermariobros | 2011-11-03

Ponizsza recenzja jest do Calamitatis Regnum, przepraszam za blad.

Najgorsza ksiazka Jasienicy na temat historii Polski do czasu rozbiorow. Bledy historyczne mozna pisarzowi wybaczyc, tym bardziej, ze bazowal on na XIX wiecznych zrodlach a jego zamierzeniem nie bylo napisanie pracy naukowej tylko esseju.Bez watpienia Jasienica rekompensuje te mankamenty swoim wspanialym barwnym jezykiem i nastrojem ksiazek. Duzo trudniej wybaczyc pisarzowi jego pochopne oceny, ktore sa na pograniczu paszkwilu i kloca sie z poczuciem dobrego smaku. W "Calamitatis Regnum" jest to chyba najbardziej razace i momentami chce sie rzucic ksiazke w kat.

Piotr Bies | 2016-05-22

Sugestywna historia Rzeczypospolitej Obojga Narodów rządzonej przez pierwszych czterech królów elekcyjnych. Czyta się dobrze, szybko z pewną satysfakcją. Książki, jak autor sam przyznaje, nie można traktować jako historyczną, tylko jak esej na temat historii Polski, stąd czasami ma się wrażenie, że autor arbitralnie wyraża jakąś opinię na temat danej osoby, ale nie do końca ją uzasadnia. Autor bywa też niekonsekwentny w swoim wywodzie, niekiedy nielogiczny.