Z jednej strony, z drugiej strony

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
83-7337-963-0
Szewach Weiss
Pistacia

„Z jednej strony, z drugiej strony” to książka spełniająca jakże ludzką potrzebę zajrzenia znanemu politykowi „pod marynarkę”. Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce, opowiada o swoim życiu, naznaczonym przez przełomowe momenty historii XX wieku. Polityk, cieszący się dużą sympatią w Polsce i doskonale znany dzięki licznym wystąpieniom, wywiadom i publikacjom, wypowiada się tu z dużą otwartością. A gdy dochodząc do granic szczerości, milknie, zaczyna mówić Elżbieta Cherezińska. Za pośrednictwem jej onirycznych opowiadań poznajemy świat wewnętrzny Szewacha Weissa, docieramy do jego emocji, przeżyć, niewypowiedzianych myśli, niewyśnionych snów. Książka skomponowana jest jak zwielokrotniający wizerunki gabinet luster albo jak niekończąca się rozmowa Tewiego Mleczarza z Bogiem: „z jednej strony, z drugiej strony”. Po przeczytaniu tej książki czytelnik zapewne nie odpowie sobie jednoznacznie na pytanie, kim jest Szewach Weiss - Izraelczykiem? Żydem? Polakiem? - ale na pewno przybliży się do odpowiedzi na pytanie, jakim jest człowiekiem.

[opis wydawcy]

książek: 2051
Tania | 2014-05-25
Przeczytana: 02 lutego 2010

Niezwykle bogaty życiorys Szewacha Weissa już sam w sobie mógłby stać się kanwą tej książki i byłoby interesująco. Dodać tutaj jeszcze należy niezwykły talent Pani Cherezińskiej do wplatania poetyckich uzupełnień i wypełniania nimi niewypowiedzianych przez Weissa słów. Momentami do bólu realna i trzeźwo patrząca na kwestie żydowskie analiza, płynnie przechodzi w niedopowiedzenia i daje możliwość do własnych przemyśleń. Pełna cierpienia, do którego z czasem nabiera się dystansu i perspektywy.

Magdalena | 2015-09-12
nikita181 | 2011-01-29
Na półkach: Przeczytane, Judaica, Posiadam
Przeczytana: 2010 rok
Miśka | 2016-10-29
Elżbieta Cherezińska odpowie na Wasze pytania!

Od dziś do 24 lutego będziemy zbierać propozycje pytań do autorki cyklu "Północna droga". Najciekawsze przekażemy pisarce, a odpowiedzi opublikujemy na LC w formie wywiadu.