Ofiary Niejasnego

Cykl: Bolesław Niejasny (tom 3)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Polska, komunizm, Bierut
historia
Pistacia

„Ofiary Niejasnego” Piotra Lipińskiego to książka o ludziach, którym mało kto dziś dorówna. O bohaterach, dla których Polska była ważniejsza od życia. Jak zginął „Anoda”, legendarny młody żołnierz AK? Dlaczego „za komuny” w więzieniu zmarł Kazimierz Pużak, jeden z najwybitniejszych polskich socjalistów? Czy premier Stanisław Mikołajczyk musiał uciekać z Polski? Dlaczego UB zastrzeliło ludowca Narcyza Wiatra? „Ofiary Niejasnego” to kontynuacja „Bolesława Niejasnego” i „Towarzysza Niejasnego”. Pierwsza opowiadała o Bolesławie Bierucie, druga o ludziach, którzy pomagali mu tworzyć w Polsce stalinowski terror. „Ofiary Niejasnego”, zamknięcie tego tryptyku, to opowieść o ludziach z drugiej strony barykady. O tych, którzy walczyli o niepodległą i niezależną Polskę, którzy nie chcieli przystać na narzucony Polsce po wojnie system. „Ofiary Niejasnego” to książka o wielkości powojennych bohaterów. Ale też o ciemnych stronach konspiracji - wsi Wierzchowiny, wymordowanej przez oddział NSZ, Żydach z Kańczugi, zabitych przez oddział narodowo-bandycki. To wreszcie opowieść o ludziach , którzy zdradzali swoich współtowarzyszy. O człowieku, który zabił partyzanckiego dowódcę „Żubryda” i o ludziach, którzy uczestniczyli w największej powojennej UB-eckiej prowokacji - Piątej Komendzie WiN. Dlaczego Stefan Sieńko, żołnierz AK, po wojnie stał się jednym z najsłynniejszych zdrajców podziemia?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/