Raymond Chandler. Biografia

7 (9 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
Raymond Chandler. A Biography
Raymond Chandler
Pistacia

Miał irlandzkich rodziców, urodził się w Nebrasce, wychowywał w Chicago, wykształcenie zdobył w Dulwich College, ale życia nauczyły go dopiero "złe" ulice Los Angeles. RAYMOND CHANDLER - twórca "czarnego kryminału", przez niektórych uważany za najlepszego amerykańskiego pisarza dwudziestego wieku. Z książki Toma Hineya - szczegółowej, doskonale udokumentowanej, a jednocześnie napisanej z pasją i zaangażowaniem - wyłania się portret niezwykłego człowieka o skomplikowanej, niejednoznacznej osobowości, który doskonale nadawałby się na bohatera którejś ze swoich powieści.

Bożena | 2017-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2017

Bardzo dobra biografia. Wyważona, przedstawiane fakty są poparte wypowiedziami samego Chandlera, jego przyjaciół i znajomych, cytatami z artykułów prasowych i radiowych wywiadów. Autor przybliża nam życie znakomitego autora kryminałów na tyle, żeby łatwiej było zrozumieć jego twórczość, ale nie aż tak, żeby zrobiła się z tego tania sensacja.
Mnie poruszyło szczególnie jego przywiązanie do żony, to jaką otaczał ją opieką aż do jej śmierci. Piękne uczucie i zupełnie nie rozumiem, jak można było przypisać Chandlerowi mizoginizm.
Uderzyło mnie też to, jak długo i w jaki sposób pracował nad swoim warsztatem. Myślę, że wielu współczesnych pisarzy (nie tylko autorów kryminałów) mogłoby się od niego uczyć.
Są oczywiście minusy, które nie pozwalają przydzielić mi tej książce maksymalnej ilości gwiazdek. Jak zwykle czepiam się przypisów, które tutaj występują w wielkie obfitości i są umieszczane po każdym rozdziale. Wiele z nich jest bardzo rozbudowanych, są nie tylko zwykłe, ale i...

geokuba | 2015-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2015

Bardzo dobra biografia mojego ulubionego pisarza. Co tu dużo gadać, facet był ewenementem. Ciekawe fakty:
- miał 45 lat jak napisał swoje pierwsze opowiadanie,
- miał 51 lat jak napisał pierwszą powieść,
- miał o 18 lat starszą żonę Cissy, z którą przeżył w związku ponad 30 lat,
- dorobił się fortuny będąc dyrektorem finansowym w firmie wydobywającej ropę naftową, którą i tak niebawem stracił z powodu pijaństwa,
- drugi raz dorobił się pisząc scenariusze dla Hollywood,
- przez drugą połowę swojego życia był nałogowym alkoholikiem, co go ostatecznie wykończyło.

Poczytajnia | 2017-05-17

Jak rodził się Marlowe

„Kogóż obchodzi, jak pisarz dostał swój pierwszy rower?” – tak Raymond Chandler odpowiedział na propozycję napisania autobiografii, którą mu złożył brytyjski wydawca. W tym jednym zdaniu widać nie tylko stosunek pisarza do gatunku, jakim była autobiografia, ale także umiejętność wypowiadania celnych zdań, które stały się również jedną z cech jego literackiego stylu. A styl miał wręcz genialnych. To nie tylko cięte riposty Marlowe’a (choć nie zawsze, Chandler dbał o to, aby jego bohater nie za często miał ostatnie zdanie, bo wówczas stałby się mniej realny), ale także ciekawe metafory, szczegółowe opisy postaci – łącznie z opisem ubrań, wiernie oddany klimat zepsutego Los Angeles. Raymond Chandler to pisarz nietuzinkowy i o ile on sam wyrażał niechęć do uzewnętrzniania się w formie autobiografii, to ogromnym niepocieszeniem byłoby nie stworzenie choćby biografii autora. Na szczęście Tom Hiney, nie zważając na powyższe zdanie (w dodatku chyba trochę przekornie...

Szanita | 2011-02-25
Na półkach: Przeczytane, Ślady czasu