Raymond Chandler. Biografia

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Raymond Chandler. A Biography
Raymond Chandler
Pistacia

Miał irlandzkich rodziców, urodził się w Nebrasce, wychowywał w Chicago, wykształcenie zdobył w Dulwich College, ale życia nauczyły go dopiero "złe" ulice Los Angeles. RAYMOND CHANDLER - twórca "czarnego kryminału", przez niektórych uważany za najlepszego amerykańskiego pisarza dwudziestego wieku. Z książki Toma Hineya - szczegółowej, doskonale udokumentowanej, a jednocześnie napisanej z pasją i zaangażowaniem - wyłania się portret niezwykłego człowieka o skomplikowanej, niejednoznacznej osobowości, który doskonale nadawałby się na bohatera którejś ze swoich powieści.

geokuba | 2015-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2015

Bardzo dobra biografia mojego ulubionego pisarza. Co tu dużo gadać, facet był ewenementem. Ciekawe fakty:
- miał 45 lat jak napisał swoje pierwsze opowiadanie,
- miał 51 lat jak napisał pierwszą powieść,
- miał o 18 lat starszą żonę Cissy, z którą przeżył w związku ponad 30 lat,
- dorobił się fortuny będąc dyrektorem finansowym w firmie wydobywającej ropę naftową, którą i tak niebawem stracił z powodu pijaństwa,
- drugi raz dorobił się pisząc scenariusze dla Hollywood,
- przez drugą połowę swojego życia był nałogowym alkoholikiem, co go ostatecznie wykończyło.

Poczytajnia | 2017-05-17

Jak rodził się Marlowe

„Kogóż obchodzi, jak pisarz dostał swój pierwszy rower?” – tak Raymond Chandler odpowiedział na propozycję napisania autobiografii, którą mu złożył brytyjski wydawca. W tym jednym zdaniu widać nie tylko stosunek pisarza do gatunku, jakim była autobiografia, ale także umiejętność wypowiadania celnych zdań, które stały się również jedną z cech jego literackiego stylu. A styl miał wręcz genialnych. To nie tylko cięte riposty Marlowe’a (choć nie zawsze, Chandler dbał o to, aby jego bohater nie za często miał ostatnie zdanie, bo wówczas stałby się mniej realny), ale także ciekawe metafory, szczegółowe opisy postaci – łącznie z opisem ubrań, wiernie oddany klimat zepsutego Los Angeles. Raymond Chandler to pisarz nietuzinkowy i o ile on sam wyrażał niechęć do uzewnętrzniania się w formie autobiografii, to ogromnym niepocieszeniem byłoby nie stworzenie choćby biografii autora. Na szczęście Tom Hiney, nie zważając na powyższe zdanie (w dodatku chyba trochę przekornie...

Szanita | 2011-02-25
Na półkach: Przeczytane, Ślady czasu