Pasiasty karawan

Tłumaczenie: Jadwiga Olędzka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
The Zebra-Striped Hearse
dona

Lew Archer zostaje zatrudniony przez emerytowanego pułkownika Marka Blackwella, który chce, by detektyw dostarczył mu dowodów na to, że Burke Damis to "jeden z oszustów, którzy robią karierę żeniąc się z głupimi kobietami"[1] - tą "głupią kobietą" jest jego córka, Harriet. Archer nie jest przekonany do tej pracy, gdyż uważa, że Harriet po prostu chce uwolnić się spod opieki ojca, ponieważ "ma dwadzieścia cztery lata, a ojciec traktuje ją jakby miała cztery"[2]. W miarę postępowania śledztwa zmienia jednak zdanie, gdy okazuje się, że Damis jest podejrzany o zabójstwo swojej żony i pod przybranym nazwiskiem przebywał w Meksyku; pojawia się nawet podejrzenie, że chce ożenić się z Harriet, by stać się spadkobiercą majątku pułkownika. Kluczowe dla całej sprawy okazują się zwłoki zaginionego dwa miesiące wcześniej Ralfa Simpsona i znaleziony przy nim szpikulec, którym został zabity - właśnie z dokumentami Simpsona Damis podróżował do Meksyku. Śledztwo Archera przynosi zaskakujące rozstrzygnięcie, a istotny dla tej historii jest płaszcz pułkownika wyrzucony do oceanu i znaleziony przez młodych surferów podróżujących karawanem pomalowanym w czarno-białe paski.

Coś jest w książkach MacDonalda, nawet jeśli już je wielokrotnie czytałem, jeśli wiem kto jest mordercą, to trudno się od nich oderwać, w tej książce wszystko jest jak trzeba, intryga skomplikowana, ale niezbyt skomplikowana, i mozolne odsłanianie kolejnych warstw i dochodzenie do prawdy przez Lew Archera. Przy okazji zjadliwy portret Ameryki gdzie pieniądze to wszystko.

fredala | 2016-09-27
Na półkach: Przeczytane, Kryminały