6 (14 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
The Name is Archer
83-86669-68-3
archer macdonald ross
dona

Zbiór opowiadań sensacyjnych świetnego pisarza amerykańskiego, o którym napisano w "Times Book Review", że doprowadził do perfekcji typ amerykańskiego prywatnego detektywa, unieśmiertelniony już przedtem przez Hammetta i wycyzelowany przez Chandlera. Akcja wszystkich opowiadań toczy się w słonecznej Kalifornii. W życie każdego z bohaterów wkracza pewnego dnia detektyw Lew Archer. Inne książki...

Inne książki Rossa Macdonalda o detektywie Archerze to:Zdradliwa toń,Ruchomy cel,Uśmiech śmierci,Błękitny młoteczek orazKobiety Wycherly'ego.

almos | 2013-10-29
Przeczytana: 29 października 2013

Zbiór opowiadań mojego ulubionego autora czarnego kryminału, niektóre pochodzą jeszcze z lat czterdziestych, gdy zaczynał swoją przygodę literacką. Czytałem je w ramach remanentu na półce z kryminałami i niestety muszę powiedzieć, że to nie jest dobre. Postacie są z reguły papierowe a akcja wątła. Prawdę mówiąc zapominam o tych opowiadaniach w pięć minut po ich przeczytaniu. Teraz rozumiem lepiej dlaczego jego powieści są dużo lepsze, bo w nich Archer często wraca do tych samych ludzi i rozmawia z nimi po raz kolejny, za każdym razem obraz psychologiczny i społeczny jest pogłębiony. Co tak naprawdę wyróżnia jego powieści to obraz społeczeństwa tamtejszego przedstawiony poprzez portrety ludzkie. W opowiadaniach zaś jest tylko prosta intryga i zagadka kryminalna. I dlatego są tak słabe, nie polecam nawet dla prawdziwych wielbicieli MacDonalda i odkładam na połkę do oddania.

Melania | 2016-05-11
Przeczytana: 08 maja 2016

Naprawdę miła pozycja. Typowy amerykański kryminał z tamtych lat :)

DrWatson | 2016-03-29
robertharlem | 2015-04-09