Niezłomne serce. Jane Austen. Biografia

Obstinate Heart. Jane Austen. A Biography
83-7255-448-X
Jane Austen
Pistacia

Życie autorki Dumy i uprzedzenia czy Rozważnej i romantycznej wielu osobom zapewne mogłoby wydać się monotonne. W istocie, Niezłomne serce najlepiej jest czytać równolegle z powieściami pisarki, gdyż właśnie w nich zawarła ogromną część swego życia - choć należy zauważyć, że jej bohaterkom na ogół szczęściło się lepiej. Jako siódme z ośmiorga dzieci dobrze urodzonego, lecz zubożałego pastora...

Jako siódme z ośmiorga dzieci dobrze urodzonego, lecz zubożałego pastora anglikańskiego Jane Austen szybko zrozumiała, co to znaczy być bezposażną panną, czyli znajdować się w położeniu, z którego wyjściem było jedynie małżeństwo. Ale Jane nie chciała wyjść za mąż bez miłości - i tym samym skazała się na wieczną samotność.
Biografia, której autorką jest Valerie Grosvenor Myer, wiernie przekazuje szczegóły życia pisarki - jej związki z rodziną i przyjaciółmi, nieustające kłopoty finansowe i nieliczne radości, związane przede wszystkim z sukcesem wydawniczym. Lecz Niezłomne serce jest czymś więcej; starannie analizując obyczaje i maniery dziewiętnastowiecznej Anglii, biografka dobitnie ukazuje nam, jakie znaczenie dla ówczesnych kobiet miało małżeństwo i poczucie bezpieczeństwa.
Dzięki listom, dziennikom i wspomnieniom rodziny nieco kolczasta lecz ciepła osobowość Jane Austen jawi się nam bliska jak pod lupą; i teraz, dwieście lat później zaczynamy trochę lepiej rozumieć tę pełnokrwistą, niezwykle utalentowaną kobietę, której dzieła oczarowują nas do dzisiaj.

[opis wydawcy]

Róża_Bzowa | 2015-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2015

Warto przeczytać mimo tego, że autorka wyraźnie nie miała pomysłu na tę książkę.
Skandaliczna korekta nie pomagała w lekturze.
Z książki wyłania się jędzowata kobieta rozgoryczona życiem. To chyba nie było jej jedyne oblicze dlatego dla pełniejszego jej obrazu warto zapewne przeczytać "Jane Austen i jej racjonalne romanse" oraz "Listy wybrane" samej Austen.

ira | 2012-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2012, Posiadam
Przeczytana: 15 lipca 2012

No, przemęczyłam...
Jakoś wyjątkowo ciągnęła mi się ta biografia i rzeczywiście ciekawa stawała się głównie wtedy, kiedy nawiązywała do utworów Jane Austen. Żałuję, że nie była to taka właśnie krótka analiza smaczków w powieściach tej autorki, które umykają współczesnemu czytelnikowi (a czytając "Niezłomne serce" wiele z nich odkryłam, i wiele z tych wielu było dla mnie dużym zaskoczeniem...)
Życie Jane Austen zaprawdę było nudne i pozostaje autorce jej biografii dziękować losowi za to, że pisarka miała liczną rodzinę, której perypetie zapełniły większość stron. Dla mnie losy nie kończących się i mieszających się ze sobą Jamesów, Edwardów, Fanny i Ann były zwyczajnie nieciekawe.
Wydawca w swojej notce opisuje osobowość Jane Austen jako kolczastą, lecz ciepłą. Ja odniosłam niestety nieco inne wrażenie...
Podsumowując, nie żałuję, że przeczytałam "Niezłomne serce", ale nie spodziewam się, żebym miała w niedługim czasie ponownie po tę książkę sięgnąć.

Anissell | 2012-03-08
Przeczytana: 08 marca 2012

Książka bardzo bogata w szczegóły życia Jane Austen. Przyjemnie się ją czyta, choć ilość podawanych nazwisk rodziny i znajomych pisarki może przytłaczać. Z biografii nie tylko dowiadujemy się o wydarzeniach z jej życia, ale także m.in. o historii Anglii w tym okresie oraz pod koniec książki jak potoczyły się dalej losy niektórych bohaterów jej powieści.

Lavenda | 2012-09-14
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 2012 rok

Kompletnie nie mogłam się w tę książkę wciągnąć mniej więcej do połowy. Potem Autorka wreszcie skupiła się na bohaterce swojej biografii i jakoś to poszło. Gdyby nie to, że Austenowie byli tak liczną rodziną (wcale mnie nie dziwią utyskiwania Jane na liczebność dzieci, tam było jak w królikarni!) biografia skróciłaby się sporo o ponad połowę stron. Męczyły mnie te nieprzebrane ilości krewnych, przyjaciół i znajomych, zaserwowane przez Autorkę z niepotrzebną szczegółowością, kompletnie nic nie wnoszącą do dziejów Jane. W dodatku ciągle powtarzające się imiona (szczególnie Edwardów) przyprawiały mnie o mętlik w głowie i w końcu przestałam rozróżniać, kto jest kim, nawet w najbliższej rodzinie. Książka zachęciła mnie głównie do tego, by przeczytać listy Jane Austen, a i ponownie odświeżyć sobie jej powieści, tym razem posiłkując się ciekawostkami V. Grosvenor Myers. Nie jest jednak tak źle, od połowy lektura zaczęła mi sprawiać przyjemność i przestałam ją czytać "z obowiązku" a...

nulla | 2016-04-05
Hawkpath | 2016-02-21