Nie uciec nam od losu

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
83-7469-326-6
Polska, pisarze, wywiad
Pistacia

Ksawery Pruszyński powiedzieć miał kiedyś o Czesławie Miłoszu: Bałowien' sud'by. Dotknęło to przyszłego noblistę, gdyż uważał, że naprawdę los przyniósł mu wiele cierpień - jakiż więc był z niego pieszczoch losu? Krzysztof Masłoń w swej książce przedstawia zmagania polskich dwudziestowiecznych pisarzy z losem właśnie, z ciążącym na wielu z nich narodowym fatum. Opowiada o ich wysiłkach wyrwania się z kręgu zakreślonego przez polską historię i tradycję, dając wyraz głębokiemu przekonaniu, że to, co w nich i stworzonej przez nich literaturze najlepsze, wyrasta właśnie z narodowych korzeni, z najszerzej pojmowanej polskości. Książkę Krzysztofa Masłonia potraktować też można jako „wypiski” z dziejów piśmiennictwa polskiego dwudziestego stulecia. W szkicach i wywiadach tu pomieszczonych przeglądają się pisarskie losy Herberta i Iwaszkiewicza, Słonimskiego i Herlinga-Grudzińskiego, Miłosza i Hłaski, a także żyjących klasyków literatury polskiej: Tadeusza Konwickiego, Marka Nowakowskiego, Eustachego Rylskiego.

Olaf | 2012-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2012

Tak, na pewno każdy kto lubi czytać Rzepę, a zwłaszcza jej Weekend-ową wkładkę, będzie zadowolony. Dziwi mnie pewien chaos w tej pozycji, ale to detal. Dobra rzecz dla miłośników literatury polskiej ze szczególnym uwzględnieniem życiowych perturbacji poszczególnych literatów.

moch | 2012-09-22
Na półkach: Przeczytane, 2013