Upadek twierdzy Hitlera. Bitwa o Królewiec

Tłumaczenie: Marian Baranowski
Wydawnictwo: Bellona
The Fail of Hitler's Fortress City
historia

W czerwcu 1944 roku Rosjanie rozpoczęli wielką ofensywę pod kryptonimem Bagration . Armia Czerwona, pomimo zdeterminowanego niemieckiego oporu, wkroczyła na terytorium Prus Wschodnich. Z czasem do zdobycia pozostał jej Królewiec, który wcześniej, w sierpniu 1944 r., doznał zniszczeń w następstwie dwóch brytyjskich nalotów bombowych. Nim zaś wojska radzieckie przystąpiły do szturmu na miasto, Hitler nakazał gen. Ottonowi Laschowi, dowódcy miejscowego garnizonu, walczyć do ostatniego żołnierza . Po tygodniu ciężkiego ostrzału artyleryjskiego i krwawych, zażartych walk, 9 kwietnia 1945 r. nastąpiła kapitulacja okupiona śmiercią 60 tys. Rosjan i 50 tys. Niemców.

źródło opisu: z okładki

MR83 | 2016-06-24