OPERACJA ARKADIA. tajne spotkanie Roosevelta z Churchillem, które zmieniło losy świata

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

W grudniu 1941 roku i w styczniu roku następnego spotkali się w Waszyngtonie przywódcy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Podczas Bożego Narodzenia powstały zręby Wielkiej Koalicji, ułożono podwaliny pod Kartę Atlantycką i ukształtowano Europę Zachodnią w takiej postaci, w jakiej przetrwała ona właściwie do lat 90-tych XX wieku. Na podstawie dokumentów (w tym dopiero niedawno odtajnionych), dzienników, wspomnień, osobistej korespondencji oraz stenograficznych zapisków rozmów, autorzy odtwarzają zupełnie nieznane i burzliwe kulisy tamtego spotkania. Oficjalnie upłynęło ono pod znakiem przyjaźni oraz wspólnego pragnienia walki z III Rzeszą, jednocześnie miały miejsce intrygi, padały wzajemne oskarżenia, obie strony podejrzewały się o manipulacje.

przemo370 | 2015-08-24
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Ciekawa książka napisana przystępnym językiem opisująca spotkanie Roosevelta z Churchillem na przełomie roku 1941/42. Mogłoby się wydawać że temat nudny, a jednak dzięki opisom zawierającym dużą liczbę anegdot dotyczących mieszkańców i gości Białego Domu oraz życia w USA w tamtych czasach czyta się z przyjemnością

Grzecho | 2014-11-29
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane