Portrety nie tylko filmowe

Okładka książki Portrety nie tylko filmowe Marta Węgiel
Okładka książki Portrety nie tylko filmowe
Marta Węgiel Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2008-06-12
Data 1. wyd. pol.:
2008-06-12
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7469-792-7
Tagi:
Polska artyści
Średnia ocen

4,2 4,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Bluszcz, nr 20 / maj 2010 Aldona Binda, Zuzanna Głowacka, Manuela Gretkowska, Katarzyna Grochola, Małgorzata Kalicińska, Etgar Keret, Joanna Laprus-Mikulska, Halina Pawlowská, Tomasz Piątek, Edi Pyrek, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Anna Saraniecka, Juozas Šikšnelis, Olga Stanisławska, Izabela Szolc, Melanie Taylor, Marta Węgiel, Bogusław Wołoszański, Engela van Rooyen
Ocena 7,2
Bluszcz, nr 20... Aldona Binda, Zuzan...
Okładka książki Bluszcz, nr 15 / grudzień 2009 Marek Bieńczyk, Aldona Binda, Joanna Brodzik, Marcin Brykczyński, Joanna Chmielewska, Irena Eris, Rina Frank, Elizabeth Gaskell, Zuzanna Głowacka, Katarzyna Grochola, Krystyna Held-Olsińska, Małgorzata Kalicińska, Dagny Kurdwanowska, Marsha Mehran, Piotr Mosak, Halina Pawlowská, Tadeusz Pióro, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Zyta Rudzka, Steve Sem-Sandberg, Sławomir Shuty, Izabela Szolc, Patrycja Todo, Marta Węgiel, Bogusław Wołoszański
Ocena 7,7
Bluszcz, nr 15... Marek Bieńczyk, Ald...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,2 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
940
940

Na półkach: , ,

Mało jest osób co do których mam tak ambiwalentny stosunek jak Marta Węgiel. Znakomita jest, jeśli chodzi o filmy dokumentalne, które nakręciła. Chociażby o Annie Dymnej, Jerzym Treli, Jerzym Bińczyckim, Stanisławie Celińskiej, Jerzym Stuhrze czy o mojej ukochanej Joannie Chmielewskiej, za który to dokument Marcie Węgiel będę wdzięczny do końca życia. Niestety, w pewnym momencie Węgiel uznała, że potrafi równie dobrze pisać i to był błąd, bo nie potrafi…

„Jak wytrzymać z Joanną Chmielewską” byłoby dobre gdyby nie to, że starała się to napisać tak jak by to napisała Chmielewska. Świadomie bądź też nie, skopiowała jej styl. To samo było w „Pensjonacie z gangsterem w tle”, kryminale, który był li i jedynie popłuczyną z Chmielewskiej. Dlaczego zatem zabrałem się za „Portrety nie tylko filmowe” wiedząc, że Węgiel jest mierną pisarką? Ano właśnie Chmielewska…

Nie potrafię obojętnie obok Joanny Chmielewskiej przejść, uwielbiam ją odkąd pamiętam, rzucam się na wszystko co jest jej albo o niej. Stąd też chęć sięgnięcia po „Portrety nie tylko filmowe”, okazało się bowiem, że jest tam rozdział jej poświęcony. Jakież było moje rozczarowanie gdy okazało się, że to tylko garść mało istotnych informacji, wzbogacone o przedrukowane wypowiedzi z filmu o niej plus nic nie wnoszący wywiad. I takie były wszystkie rozdziały tej książki. A bohaterowie tejże to praktycznie same ikony, Stuhr, Dymna, Peszek, Mrożek, Globisz… Zastanawia mnie zatem po co ta książka powstała? Nie jest to ani trochę biograficzne, ani trochę odkrywcze, ani trochę ciekawe. Te mini wywiady z bohaterami nie mówią zawierają niczego innego, czego nie zawierałyby wywiady z nimi dla innych źródeł, mało tego, mam wrażenie, że jedynie są powielone.

Moim zdaniem zbędna i niepotrzebna publikacja. Nic nie wnosi. Naprawdę niczego nie stracicie jeśli ją ominiecie.

Mało jest osób co do których mam tak ambiwalentny stosunek jak Marta Węgiel. Znakomita jest, jeśli chodzi o filmy dokumentalne, które nakręciła. Chociażby o Annie Dymnej, Jerzym Treli, Jerzym Bińczyckim, Stanisławie Celińskiej, Jerzym Stuhrze czy o mojej ukochanej Joannie Chmielewskiej, za który to dokument Marcie Węgiel będę wdzięczny do końca życia. Niestety, w pewnym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2979
490

Na półkach: , ,

Mieć tak niezwykłych rozmówców i pisać o nich w równie pozbawiony ikry sposób... Grzech po prostu. Z kart tej książki wieje nudą, a czytelnik nie dowierza, że można ziewać, gdy do głosu dochodzą takie osoby, ba! osobowości. Same wywiady zaś są prowadzone bez polotu, bez iskry, przez co po lekturze nie pozostaje w pamięci nic prócz jakichś odprysków. Że Krzysztof Globisz rąbał drewno, a Jerzy Trela dostał alkohol w filiżance... Dobrze, że Roman Polański odmówił.

Mieć tak niezwykłych rozmówców i pisać o nich w równie pozbawiony ikry sposób... Grzech po prostu. Z kart tej książki wieje nudą, a czytelnik nie dowierza, że można ziewać, gdy do głosu dochodzą takie osoby, ba! osobowości. Same wywiady zaś są prowadzone bez polotu, bez iskry, przez co po lekturze nie pozostaje w pamięci nic prócz jakichś odprysków. Że Krzysztof Globisz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
280
97

Na półkach:

O ile ciekawe są osoby opisane w książce, o tyle sposób pisania autorki jest ciężki, wręcz nieco patetyczny. Czytając, mam wrażenie, jakby próbowała pokazać kogo to ona nie poznała i z kim to wódki nie piła... Irytujące są też transkrypcje filmów, bo wiadomo, że inaczej mówimy na bieżąco, a inaczej ujęlibyśmy to na piśmie.
Warto jednak sięgnąć przynamniej po niektóre wywiady, jak choćby Trela, Stuhr, Dymna czy Globisz.

O ile ciekawe są osoby opisane w książce, o tyle sposób pisania autorki jest ciężki, wręcz nieco patetyczny. Czytając, mam wrażenie, jakby próbowała pokazać kogo to ona nie poznała i z kim to wódki nie piła... Irytujące są też transkrypcje filmów, bo wiadomo, że inaczej mówimy na bieżąco, a inaczej ujęlibyśmy to na piśmie.
Warto jednak sięgnąć przynamniej po niektóre...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    3
  • Wypożyczone
    1
  • TEMAT: Filmoznawstwo i teatrologia
    1
  • Literatura faktu
    1
  • Biblioteka główna
    1
  • .....Chmielewska, Christie
    1
  • Biblioteka numer 16
    1
  • TEMAT: Biografie, znani ludzie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Portrety nie tylko filmowe


Podobne książki

Przeczytaj także