Na tropach Wańkowicza… po latach

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
978-83-7648-261-3
Melchior Wańkowicz
Pistacia

Pasjonujące dociekania na temat osoby i twórczości Melchiora Wańkowicza – jednego z najznakomitszych polskich pisarzy i reporterów XX wieku. Aleksandra Ziółkowska-Boehm zastanawia się nad mitem powstałym wokół Wańkowicza, dzieli się także własnymi spostrzeżeniami z pracy z autorem legendarnej „Bitwy o Monte Cassino” w jego ostatnich dwóch latach życia. Tematy i sprawy poważne często...

Tematy i sprawy poważne często przeplatają się w tej książce z lżejszymi, jakby hołdując zasadzie Wańkowicza, że należy dać czytelnikowi odetchnąć. Różnice tonu – analityczny opis, krytyczna ocena, czasem nawet ironiczne powątpiewanie oraz dystans wobec legendy Wańkowicza – są świadectwem nieprostych i wciąż ponawianych prób przybliżenia jego postaci i twórczości.

Poprzez refleksje na temat okupacyjnych losów rodziny Wańkowiczów, perypetii wydawniczych „Na tropach Smętka” i „Bitwy o Monte Cassino”, egzystencji na emigracji, współpracy z paryską „Kulturą”, procesu politycznego w 1964 roku, problemów warsztatu pisarskiego – autorka ujawnia mało znane wątki osobistego życia pisarza. Polemicznie podejmuje trudne tematy, które pojawiły się w ostatnich latach, nie waha zmierzyć się w obronie Wańkowicza z wielkimi nazwiskami polskiej literatury. Do obecnego, znacząco poszerzonego wydania dołączono 13 nowych rozdziałów (autorka skorzystała m.in. z archiwów IPN-u).

[opis wydawcy]

kajo47 | 2014-11-23
Przeczytana: kwiecień 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Od wczesnej młodości pasjonuje mnie twórczość Wańkowicza. Od książki "Blisko Wańkowicza" polubiłem książki Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm. Jej książki także opisują losy Polaków, najczęściej nieprzeciętnych postaci, uwikłanych w historię ostatnich stuleci. To bardzo dobra literatura.

Meggi59 | 2015-03-24
Przeczytana: listopad 2003