Mój ojciec Paweł Jasienica

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
978-83-7469-437-7
Paweł Jasienica
Pistacia

Splot okoliczności, w wyniku, których w Trzeciej Rzeczypospolitej nie ukazują się książki Pawła Jasienicy, skłonił mnie do tego, że ja, jedyna córka, postanowiłam spisać zapamiętane wydarzenia. Wydaje mi się, bowiem ważne i istotne przedstawienie go nie tylko jako pisarza, ale także jako człowieka i ojca. Przy okazji podejmuję próbę wyjaśnienia spraw, których on wyjaśnić nie mógł i nie zdążył.
Ewa Beynar-Czeczott

Wszyscy mamy do spłacenia Lechowi Beynarowi - Pawłowi Jasienicy dług wdzięczności za to, co zrobił w walce o niepodległość Polski i duchową suwerenność Polaków, szczególnie dlatego, że los nie pozwolił mu na satysfakcję pełnej rehabilitacji politycznej i moralnej za życia, a zbieg moralnie przestępczych działań ludzi podłych i ludzi małych przyjmuje w sprawie Pawła Jasienicy wymiar greckiej tragedii.
Władysław Bartoszewski

Wojciech Gołębiewski | 2014-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

KAŻDY POLAK WINIEN PRZECZYTAĆ, bo jak napisał w przedmowie prof. Władysław Bartoszewski: /str.17/
„Wszyscy mamy do spłacenia Lechowi Beynarowi - Pawłowi Jasienicy dług wdzięczności za to, co zrobił w walce o niepodległość Polski i duchową suwerenność Polaków, szczególnie dlatego, że los nie pozwolił mu na satysfakcję pełnej rehabilitacji politycznej i moralnej za życia, a zbieg moralnie przestępczych działań ludzi podłych i ludzi małych przyjmuje w sprawie Pawła Jasienicy wymiar greckiej tragedii”.
Gdyby nie potworna krzywda wyrządzona temu WIELKIEMU POLAKOWI, to wątek Beynara byłby najśmieszniejszy wśród idotyzmów wypowiadanych przez męza Żydówki Szoken, czyli towarzysza WIESŁAWA w i po wypadkach marcowych 1968 r. Jeszcze w trakcie marcowej zadymy, usłyszałem Gomułkę wymieniającego wśród agentów syjonistycznych - JASIENICĘ vel BEYNARA. Zrywaliśmy z moim śp ...

Koronczarka | 2014-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2014

Biografia to dla mnie przede wszystkim tło. Gdybym chciała dowiedzieć się czegoś o człowieku sięgnęłabym przede wszystkim po notkę biograficzną w jakiejś encyklopedii. Tu tego tła jest niestety niewiele, ale za to jest Jasienica prywatny, rodzinny. Jego córka napisała całkiem przekonującą książkę o miłości do ojca. Cenię książki Jasienicy i dlatego cieszę się, że miał przy sobie kobiety, które go kochały. Ostatnia tylko nie bardzo... O samej twórczości niewiele.

aga | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Jakiś czas temu obejrzałam film dokumentalny ,,Polska Jasienicy". Niesamowity dokument o życiu Pawła Jasienicy. Były tam wspomnienia przyjaciół, współpracowników, studentów. I pojawiła się tam też córka, pani Ewa Beynar - Czeczott. Niezwykle ciepła, sympatyczna starsza pani.
Kiedy więc na półce w bibliotece zobaczyłam jej wspomnienia o ojcu od razu zabrałam książkę do domu. I przeczytałam jednym tchem.
Są tu najważniejsze wydarzenia z życia Pawła Jasienicy. Daty, listy, przemówienia..... Suche fakty. Ale są też fragmenty bardzo ciepłych wspomnień córki o ojcu, człowieku niezwykłym. Człowieku, którego życiorys jest zarówno barwny i niesamowity, jak i tragiczny. Mężczyźnie, którego tak opisuje pani Ewa:
,, Po prostu był po staroświecku uprzejmy, zachowywał się niezwykle poprawnie. Przepuszczanie w drzwiach, podawanie płaszcza; nigdy nie siedział kiedy kobieta stała; nie do pomyślenia było, by zapalił na ulicy papierosa, idąc z damą. Przy tym miał ogromne poczucie humoru w dobrym...

bartek | 2010-07-09

Warto przeczytać. Rzecz w końcu dotyczy w moim przekonaniu genialnego eseisty.

mariola | 2016-09-30
Shenny | 2016-08-14