Czarna śmierć. Epidemie w Europie od starożytności do czasów współczesnych

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Czarna śmierć, czyli epidemia dżumy, pojawiła się nagle w 1347 roku na Sycylii i w ciągu 3 lat zabiła połowę ludności Europy. Skąd przyszła? Jakie są jej korzenie? Czy może pojawić się znowu? Autorzy, opierając się na wiarygodnych dowodach, obalili istniejące od setek lat przekonanie, iż za epidemie nawiedzające średniowieczną Europę była odpowiedzialna dżuma dymienicza. Dotarli do bezcennych relacji naocznych świadków. Z informacji zawartych w księgach parafialnych odtworzyli życie w czasach zarazy, prześledzili losy zamkniętych społeczności skazanych na zagładę, ukazali heroizm mężczyzn, kobiet, rozpacz osieroconych dzieci.

mglywestchnien | 2013-11-05

Najlepsza książka o dżumie (a także innych epidemiach) jaką czytałam. Wciągająca, nienudząca, pisana językiem zrozumiałym, ciekawym. Bardziej zmierza ku relacji dziennikarskiej niż książce naukowej. Czytając ma się wrażenie jakby się rozwiązywało zagadkę razem z autorami.

kleo777 | 2017-01-23
Przeczytana: 29 stycznia 2017