978-83-7648-054-1
Gustaw Holoubek
Pistacia

Skąd wzięła się ta książka? Moje rozmowy z Gustawem Holoubkiem toczyły się niespiesznie w różnych miejscach, latach, sytuacjach i kontekstach. U ich podstaw tkwiły bezinteresowność – rozumiana jako brak dziennikarskich doraźnych efektów – oraz chęć przysłuchiwania się i przyglądania aktorowi nie tylko na scenie, ale także poza nią. Mówi się, że dziennikarz ma przywilej pobierania edukacji publicznie, jest wybrańcem, któremu dano możliwość bezustannego dokształcania się w kontakcie z autorytetami. Nikt nie nauczył mnie o teatrze więcej niż Gustaw Holoubek.

Postanowiłam te rozmowy zapisywać, to znaczy zatrzymywać i przenosić w inny czas. Dla Gustawa Holoubka był to czas otwarty, niespełniony, ciągle jeszcze potencjalny. W trakcie pisania tej książki nagle się zamknął. Spełnił. I słowa, które były naszą żywą rozmową, wymianą, zamieniły się w jednostronne świadectwo. Czego? Zachwytu.

Małgorzata Terlecka-Reksnis

[opis wydawcy]

bolekczyta | 2011-03-10

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Specjalnym fanem tzw. rozmów - rzek nie jestem. Często są one bowiem zwyczajnie nudne, naciągane, banalne. Dziś o jednym z wyjątków od tej reguły.

Małgorzata Terlecka - Reksnis swój pierwszy wywiad z Gustawem Holoubkiem przeprowadziła w 1987 roku (!). Zaufanie między dziennikarką a aktorem budowane było latami. I to w "Holoubek. Rozmowy" widać. Genialny aktor traktuje rozmówczynię jak równą sobie partnerkę. Dzięki temu mówi więcej i więcej siebie odkrywa. Sięga głębiej. Dlatego autorom książki (bo Holoubek też przecież jest autorem tej publikacji) udało się nie wpaść w pułapkę powierzchowności. To walor nie do przecenienia.

Gustaw Holoubek opowiada Terleckiej - Reksnis o swoim życiu: domu rodzinnym, klimacie przedwojennego Krakowa, udziale w kampanii wrześniowej, studiom aktorskim, wieloletnim zmaganiu z gruźlicą, początkach kariery, jej rozwoju i szczycie.

W tej biograficznej części książki najbardziej urzekł mnie opis okupacji w Krakowie, a szczególnie dwa wątki: wizyty w...

Monka | 2011-11-04
Przeczytana: 12 grudnia 2011

Piękna, mądra, ciekawa książka. Polecam!

Krystian | 2015-02-15

Książka, w szczególności na początku, wciągnęła mnie bez reszty. Holoubek swoją narracją buduje piękny klimat przedwojennego Krakowa, powojennej Warszawy a także ukazuje rozwój teatru w realiach PRL. Dzięki temu "Rozmowy" to nie tylko obraz wewnętrznego świata aktora, z opisu którego wyłania się wielka mądrość, ale także wycieczka w czasie przez polskie realia i mentalność.

Miśka | 2016-12-01
Przeczytana: 27 listopada 2016

Wspaniałe rozmowy, prowadzone na przestrzeni lat. Bez plotek, tylko sztuka i teatr, teatr i sztuka :)

Alicja | 2013-12-04

Właściwie kupiłam ją trochę na chybił - trafił i bardzo nieufnie do niej podeszłam. Oczywiście postać Pana Gustwa była mi znana, i to bardzo dobrze, lecz z desek teatralnej sceny, a nie kart książek. Nie zawiodłam się. Opowiada ciekawie i czarująco. Dobra lektura na jesienne wieczory.

Basia22 | 2016-09-15
Kris Tata | 2016-08-05