978-83-7648-054-1
Gustaw Holoubek
Pistacia

Skąd wzięła się ta książka? Moje rozmowy z Gustawem Holoubkiem toczyły się niespiesznie w różnych miejscach, latach, sytuacjach i kontekstach. U ich podstaw tkwiły bezinteresowność – rozumiana jako brak dziennikarskich doraźnych efektów – oraz chęć przysłuchiwania się i przyglądania aktorowi nie tylko na scenie, ale także poza nią. Mówi się, że dziennikarz ma przywilej pobierania edukacji publicznie, jest wybrańcem, któremu dano możliwość bezustannego dokształcania się w kontakcie z autorytetami. Nikt nie nauczył mnie o teatrze więcej niż Gustaw Holoubek.

Postanowiłam te rozmowy zapisywać, to znaczy zatrzymywać i przenosić w inny czas. Dla Gustawa Holoubka był to czas otwarty, niespełniony, ciągle jeszcze potencjalny. W trakcie pisania tej książki nagle się zamknął. Spełnił. I słowa, które były naszą żywą rozmową, wymianą, zamieniły się w jednostronne świadectwo. Czego? Zachwytu.

Małgorzata Terlecka-Reksnis

[opis wydawcy]

Monika | 2017-03-09
Przeczytana: 09 marca 2017

"Nie ma, i nie może być, żadnej obecności człowieka skazanego na życie tu na ziemi bez istnienia teatru, ponieważ jest to jedyny materialnie sprawdzony bastion ucieczki do świata marzeń i oczekiwań niemających nic wspólnego z naszym codziennym życiem. Człowiek nie może egzystować bez choćby próby tego rodzaju ucieczki. Teatr jest aparatem do materializacji marzeń".

Bardzo żałuję, że nie dane mi było zobaczyć Gustawa Holoubka na scenie.

Z ogromną przyjemnością przeczytałam rozmowy Małgorzaty Terleckiej-Reksnis z aktorem. Bo jest to książka przede wszystkim o aktorstwie, o potędze i magii teatru. Zgrabnie wplecione są wątki osobiste, ale dla mnie sedno tej publikacji stanowią rozmowy o sztuce.
Odchodzą AKTORZY, zostają celebryci...

Monka | 2011-11-04
Przeczytana: 12 grudnia 2011

Piękna, mądra, ciekawa książka. Polecam!

bolekczyta | 2011-03-10

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Specjalnym fanem tzw. rozmów - rzek nie jestem. Często są one bowiem zwyczajnie nudne, naciągane, banalne. Dziś o jednym z wyjątków od tej reguły.

Małgorzata Terlecka - Reksnis swój pierwszy wywiad z Gustawem Holoubkiem przeprowadziła w 1987 roku (!). Zaufanie między dziennikarką a aktorem budowane było latami. I to w "Holoubek. Rozmowy" widać. Genialny aktor traktuje rozmówczynię jak równą sobie partnerkę. Dzięki temu mówi więcej i więcej siebie odkrywa. Sięga głębiej. Dlatego autorom książki (bo Holoubek też przecież jest autorem tej publikacji) udało się nie wpaść w pułapkę powierzchowności. To walor nie do przecenienia.

Gustaw Holoubek opowiada Terleckiej - Reksnis o swoim życiu: domu rodzinnym, klimacie przedwojennego Krakowa, udziale w kampanii wrześniowej, studiom aktorskim, wieloletnim zmaganiu z gruźlicą, początkach kariery, jej rozwoju i szczycie.

W tej biograficznej części książki najbardziej urzekł mnie opis okupacji w Krakowie, a szczególnie dwa wątki: wizyty w...

Krystian | 2015-02-15

Książka, w szczególności na początku, wciągnęła mnie bez reszty. Holoubek swoją narracją buduje piękny klimat przedwojennego Krakowa, powojennej Warszawy a także ukazuje rozwój teatru w realiach PRL. Dzięki temu "Rozmowy" to nie tylko obraz wewnętrznego świata aktora, z opisu którego wyłania się wielka mądrość, ale także wycieczka w czasie przez polskie realia i mentalność.

Miśka | 2016-12-01
Przeczytana: 27 listopada 2016

Wspaniałe rozmowy, prowadzone na przestrzeni lat. Bez plotek, tylko sztuka i teatr, teatr i sztuka :)

Alicja | 2013-12-04

Właściwie kupiłam ją trochę na chybił - trafił i bardzo nieufnie do niej podeszłam. Oczywiście postać Pana Gustwa była mi znana, i to bardzo dobrze, lecz z desek teatralnej sceny, a nie kart książek. Nie zawiodłam się. Opowiada ciekawie i czarująco. Dobra lektura na jesienne wieczory.

kacperowski | 2017-07-18
Paweł | 2017-05-03