Czarodziejskie miecze

Wydawnictwo: Amber
Trey Of Swords
miecz, czary, świat czarownic
Lisek_1986

Zacząłem kuć skałę dłutem i młotkiem. Uderzałem powoli i ostrożnie. Skała była bardzo twarda i każdy nawet najsłabszy cios wymagał wysiłku. Uzbroiwszy się w cierpliwość, pracowałem tak ostrożnie jak nigdy w życiu. Muszę, muszę go wyjąć - ta myśl, to pragnienie zawładnęło moim umysłem, wypierając wszystko inne. Nie postrzegałem słońca, które zamieniło rozpadlinę w gorący kocioł. Nie przerywając kucia, najpierw zrzuciłem kolczugę, a później skórzany kaftan i obnażony do pasa nadal uderzałem w twa...

Mamerkus | 2014-03-24
Przeczytana: 24 marca 2014

Wątki rodzeństwa Tregarthów zostały wyczerpane, zatem pojawiają się nowi bohaterowie w dwóch odrębnych historiach, połączonych funkcjonalnie tytułowymi mieczami. Pierwszy wątek dotyczy młodzieńca Yonana, który poprzez czarodziejski miecz odnajduje swoje przeznaczenie i kumpla Uruka, drugi dotyczy jego koleżanki Crythy, która także odnajduje swoje przeznaczenie, ale przy okazji czarodziejski miecz. Te historyjki nie byłyby takie złe, gdyby nie wszechobecny geas, który w Świecie czarownic stanowi klątwę, obowiązek nałożony przez odgórne, bliżej nie określone moce na jednostkę/jednostki, a który sprawia, że staja się one w zasadzie bezwolnymi wykonawcami tegoż geas. Nie mogą robić nic, co nie byłoby związane z mniej lub bardziej bezpośrednią realizacją geas. I tak to nie Yonan znajduje miecz, tylko miecz jego i od tej pory Yonan staje się narzędziem (dosłownie!) mocy do realizacji zaprzeszłych, a nie rozwiązanych spraw. Podobnie jest z wątkiem Crythy, tylko tutaj to są jakieś mentalne...

michnar3 | 2013-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2013

Hmmm... czy to dobra ocena? Książka ogólnie fajna, świat fantastyczny, który jest epicki itd. Książka jednak jest taka dziwna, czasami niezrozumiała.
Dodatkowo bardzo szybko się zapomina książki pani Norton. Przynajmniej te późniejsze. Te ''ósemkowe'' książki Norton, czyli pierwsze trzy części pamiętam dobrze.
W książce denerwują mnie te zjawiska zupełnie nieprzewidziane jak nagłe przeniesienie się w czasie Yonana. Druga sprawa to ciągłe myśli typu zrobię to, bo tajemnicze siły mi kazały. Ok, ale to jest zbyt często. Myślę, że to jest wina tego, że autorka chciała coś napisać, ale nie miała pomysłu jak bohater ma trafić w dane miejsce. A jak nie ma się pomysłu to najlepiej napisać coś w stylu: kazało mi przeznaczenie, albo rzucono na mnie zaklęcie geas.
Jednak dlaczego dałem 7?
Nie miałbym serca dać książce high fantasy z takim pięknym światem przedstawionym niższej oceny. Fakt, wydarzenia takie sobie, ale wykreowane ich miejsce na wysokim poziomie.
Ogólnie książka gorsza od...

Bartek Biedrzycki | 2015-05-19

Nieco daremny spinoff trylogii o dzieciach Tregartha. Nawet nie nieco. Więcej w podcaście: http://www.gniazdoswiatow.net/2015/05/30/quest-06-czarodziejskie-miecze/

Moridin | 2016-03-15
Przeczytana: 15 marca 2016

Książka fajna Lubię ten świat fantasy

sowidyl | 2016-10-24
Suzej | 2016-09-12