Historia filozofii t. 1-3

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historia filozofii, filozofia
filozofia i etyka

Inne wydania

Kolejne wydanie wielokrotnie wznawianego, klasycznego już, podręcznika do historii filozofii. Autor - filozof i historyk filozofii, estetyk i historyk sztuki, etyk, wykładowca, nauczyciel kilku pokoleń filozofów - przedstawił dzieje myśli filozoficznej jako historię myślicieli. Po omówieniu doktryn każdego okresu zestawił krótko najważniejsze zagadnienia i pojęcia. Tom pierwszy poświęcony...

Tom pierwszy poświęcony jest filozofii starożytnej i średniowiecznej, tom drugi - filozofii nowożytnej do roku 1830, tom trzeci zaś - filozofii XIX wieku i współczesnej. Każdy z tomów zawiera bibliografię (opracowań ogólnych i szczegółowych, tekstów filozoficznych polskich i obcojęzycznych oraz przekładów polskich). W tomie trzecim zamieszczono indeks nazwisk filozofów, indeks nazwisk autorów prac o filozofach oraz indeks rzeczowy (indeksy odnoszą się do całości).

Książka pomocna w procesie nauczania propedeutyki filozofii i etyki, a także języka polskiego.

źródło opisu: ksiegarnia.pwn.pl

źródło okładki: ksiegarnia.pwn.pl

Ewusia Paliga | 2016-02-15

Mogę powiedzieć, że niemal wychowałam się na Tatarkiewiczu i jego "Historii filozofii". Była to moja podstawowa lektura za czasów gimnazjalno-licealnych, kiedy jeszcze moja znajomość rynku pracy była zerowa i planowałam rozpoczęcie i ukończenie studiów filozoficznych. Poznawanie tej dyscypliny zaczęłam oczywiście na "Świecie Zofii", a stamtąd była już bliska droga do Tatarkiewicza. Rzecz jasna na nim się nie kończy, choć pozycję tę zdecydowanie wyróżnia systematyczność i klarowność wywodu. Historyk filozofii potrafi w przystępny sposób wyjaśnić najbardziej skomplikowane teorie z zakresu nauki będącej umiłowaniem mądrości. Pozycja ta służy mi do dziś, czyli w okresie intensywnych studiów akademickich, a przyda mi się zapewne jeszcze nieraz w przyszłości. Każdy inteligent powinien mieć ją w swojej biblioteczce. Ja mam nawet dwa egzemplarze, drugi dostarczył do naszej pokaźnej biblioteczki mój zacny partner życiowy :). A to już o czymś świadczy.

Marquee | 2015-03-20
Przeczytana: 16 marca 2015

Guru filozofii
Od dłuższego czasu panuje pewne przekonanie- jeśli sięgać po filozofię, to w opracowaniu Tatarkiewicza. Świetny uczony, wylał fundamenty pod poznanie tej pięknej, choć trudnej dziedziny humanistyki. Wydanie historii filozofii to obszerne trzytomowe wydanie, które przez bardzo dobry język i merytorykę doskonale omawia zakres historii filozofii.

Pazaak | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Miałem dużo gorsze wspomnienia związane z tomem pierwszym, który przeczytałem parę lat temu niż będę miał po lekturze tomu drugiego. Jest napisany dość żywym językiem, z interesującymi przykładami. Oczywiście może być to związane z tym, że obecnie czytam dużo książek akademickich, przy których Tatarkiewicz wydaje się powiewem świeżości...

Maciek | 2014-05-13
Przeczytana: 13 maja 2014

Charakterystyczna metoda wykładu oraz niepospolita erudycja - to znaki firmowe Tatarkiewicza i tego podręcznika. Podczas lektury tej książki staje się jasne, jak bardzo późniejsi filozofowie i ich poglądy były zależne od poprzedników. Choć autor nie pisze o tym explicite, ów czynnik systematycznego wynikania z siebie systemów filozoficznych zdaje się być umyślnie przez niego akcentowany. W niezwykle uporządkowany sposób, powoli i z pietyzmem, Tatarkiewicz wznosi przed czytelnikiem fascynujący gmach filozofii.

Maciek | 2014-06-08
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Ostatni i najobszerniejszy tom "Historii filozofii" Władysława Tatarkiewicza. Bardzo złożona praca, gdyż taka właśnie była filozofia w wiekach dziewiętnastym i dwudziestym. Autor omawia wszystkie, również pomniejsze kierunki filozoficzne, zalewając czytelnika ogromem nazwisk i prądów. Przedstawione są również początkowe etapy rozwoju psychologii i socjologii, pomyślanych już jako odrębne nauki.
Może być nieco irytujące, iż Tatarkiewicz nie tłumaczy obcojęzycznych tytułów dzieł omawianych autorów, może z kilkoma tylko wyjątkami. O ile tytuły angielskie powinny być dziś zrozumiałe dla średnio wykształconego czytelnika, o tyle tytuły łacińskie, francuskie i niemieckie najczęściej pozostają zagadką.

cykuta | 2010-09-20
Przeczytana: styczeń 2009

"Historia filozofii" w ujęciu Tatarkiewicza to kompleksowy przegląd ważniejszych myśli w historii ludzkości od starożytności aż po czasy obecne. Autor przedstawia poszczególne koncepcje w sposób klarowny i zrozumiały. Jednocześnie zaznacza podobieństwa między teoriami lub akcentuje elementy je rozróżniające. Książka jest uniwersalna: nadaje się do użytku akademickiego, jak również domowego - potrafi zainteresować, sprzyjając w ten sposób poszerzaniu horyzontów.

agnesl | 2012-01-08
Przeczytana: 20 kwietnia 2011

Pozycja wręcz kultowa. Powinna być lekturą obowiązkową w liceum na przedmiocie etyka. A już na pewno powinien przeczytać ją każdy student kierunku humanistycznego i nie tylko. Profesor Tatarkiewicz zwięźle i bardzo jasno przedstawia kolejne etapy rozwoju filozofii starożytnej, i z tego co pamiętam średniowiecznej. Dzięki tej lekturze można zrozumieć bardzo wiele, i jest ona doskonałym źródłem dla zrozumienia tego, jaki świat jest dziś, i czemu jest taki jaki jest. Polecam z całą odpowiedzialnością.

Na półkach: Filozofia, Przeczytane, Posiadam

Niby Historia filozofii Tatarkiewicza nie powinna być czytana z racji tego, że nie jest już tak aktualna jak w czasach gdy autor ją pisał (mam na myśli postępy w badaniu historii filozofii, a nie nieuwzględnianie współczesnych telewizyjnych wyczynów biłgorajskiego filozofa czy coś w ten deseń), ale ja pytam- co z tego, że nie jest aktualna? Świetnie się czyta, wszystko jest bardzo przejrzyście. Dla laika świetna rzecz, a ci, którzy się chcą zająć filozofią na poważnie i tak będą czytać inne książki i ewentualnie korygować błędy. Nie uważam, by szkodliwość Tatarkiewicza przewyższała szkodliwość aktualnych podręczników z wszelakich dziedzin do gimnazjum i liceum...