Jakiej przeszłości potrzebuje przyszłośća

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
historyczna

Tomasz Stryjek opisuje w jaki sposób współczesna Ukraina radzi sobie z własną historią. Na tle politycznych, ideologicznych i identyfikacyjnych podziałów społeczeństwa ukraińskiego przedstawia analizę interpretacji dziejów Ukrainy sformułowanych w syntezach, które ukazały się w tym kraju w latach 1991-2004. Interesuje się zwłaszcza tym, jak historycy ukraińscy rozumieją kategorię narodu oraz jak wykorzystują teorie narodu i nacjonalizmu funkcjonujące w nauce światowej. Książka zawiera także obszerne informacje o stanie historiografii niepodległej Ukrainy, recepcji w niej nowoczesnych podejść badawczych, stosunku historyków do wyzwania postmodernizmu w badaniach przeszłości. Wprowadza czytelnika w polityczny, ideologiczny i intelektualny kontekst walki o historię w kraju, którego historyczne położenie między Wschodem a Zachodem skłania do łączenia różnych systemów wartości i różnych ocen przeszłych wydarzeń.

siania | 2012-11-29
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam