Idea de principio en Leibniz y la evolución de la teoría deductiva
Arystoteles, dedukcja, logika, aksjomaty
kasia2409

Ewolucja teorii dedukcyjnej: Pojęcie zasady u Leibniza to jedna z ostatnich prac hiszpańskiego filozofa, nieukończona i opublikowana po śmierci autora. Ortega próbuje w niej odpowiedzieć na pytanie, czym jest pojęcie zasady w ogólności, a dla Leibniza w szczególności. W tym celu sięga do całej tradycji filozoficznej - od Parmenidesa po czasy współczesne. Jego analiza poszczególnych etapów...

Ortega próbuje w niej odpowiedzieć na pytanie, czym jest pojęcie zasady w ogólności, a dla Leibniza w szczególności. W tym celu sięga do całej tradycji filozoficznej - od Parmenidesa po czasy współczesne. Jego analiza poszczególnych etapów rozwoju teorii dedukcji jest błyskotliwym, pełnym dygresji studium, napisanym żywo i z polemicznym zacięciem. Ataki na sensualizm Arystotelesa, naiwny empiryzm Euklidesa, pozostałości myśli przedkrytycznej u Kartezjusza czy Heideggerowskie pojecie bycia nie mają nic wspólnego z czysto akademickimi rozprawami czy fachowymi traktatami i mieszczą się w najlepszej tradycji eseju.

źródło opisu: http://terytoria.com.pl

źródło okładki: http://terytoria.com.pl

książek: 2063
AnnaSikorska | 2015-11-19

Język nieco trudniejszy niz w pismach socjologicznych, ale to wynika z poruszanej tematyki

| 2010-08-28
Przeczytana: 2009 rok