8304019191
historia Polski
historia
Wilczek

Inne wydania

Od czasów najdawniejszych do 1984 roku. Treść została podzielona na trzynaście rozdziałów. Te z kolei na podrozdziały. Każda z części omawia dany okres tak, aby czytelnik mógł w łatwy sposób zrozumieć wydarzenia jakie miały miejsce. W pierwszym rozdziale zostały opisane ziemie polskie przed panowaniem Mieszka I. Czytamy o tym, co działo się z tymi terenami i sąsiednimi w tym samym okresie....

Od czasów najdawniejszych do 1984 roku.

Treść została podzielona na trzynaście rozdziałów. Te z kolei na podrozdziały. Każda z części omawia dany okres tak, aby czytelnik mógł w łatwy sposób zrozumieć wydarzenia jakie miały miejsce. W pierwszym rozdziale zostały opisane ziemie polskie przed panowaniem Mieszka I. Czytamy o tym, co działo się z tymi terenami i sąsiednimi w tym samym okresie. Swoją historię Topolski kończy w połowie lat 90. XX wieku przedstawiając najważniejsze partie polityczne. Ciekawy jest również sposób podzielenia treści na rozdziały. Nie mamy tutaj podziału według epok. Chociażby średniowiecze zostało rozbite na cztery części. Jest to dobre, a nawet bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki temu płynnie przechodzimy do kolejnych wydarzeń, nie skupiając się jedynie na samej epoce.

źródło opisu: Ossolineum, 1984

źródło okładki: zdjęcie autorskie

tivrusky | 2015-12-16
Na półkach: Przeczytane, 2015, Ebook
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Jak najlepiej zilustrować frazes "porwać się z motyką na słońce"? Najlepiej przykładem. Przykładem niech będzie spisanie dziejów Polski w jednym, niezbyt grubym w dodatku tomie. Topolski porwał się z motyką na słońce.

To tak naprawdę streszczenie historii polskiej - i jeśli tak podejdziemy do lektury, może okazać się ona zadowalająca. Szybki sprint od pradziejów po wejście w wiek XXI, pozwala błyskawicznie poznać zarys (zaledwie, choć zwrócić uwagę trzeba na zręczność owego zarysu) dziejów naszego kraju. Cóż, w czasach, gdy edukacja historyczna na poziomie szkół średnich zamyka się w ramach XX wieku i historii najnowszej, takie zręczne i lekkie streszczenie wieków poprzednich, okazuje się być może lekturą godną polecenia.
Poza pewną lakonicznością, czytelnika szukającego CZEGOŚ WIĘCEJ razić może popularno-naukowy charakter dzieła. Topolski zdaje się adresował swoje dzieło do "laików" - zdarza mu się nie raz tłumaczyć rzeczy podstawowe i oczywiste (np. "3000 lat przed naszą...

PrawNietzschek | 2016-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Historia Polski w pigułce. Zakres obejmuje od pojawienia się pierwszych ludzi na terytoriach naszego kraju.
Jako laikowi, który niekoniecznie przykładał się do nauki historii, dała fajny zarys tego jak kształtowało się państwo Polskie na przestrzeni lat. Dobrze się czyta, napisana łatwym językiem, wszystkie trudniejsze pojęcia po krótce opisane, przez co nie stanowi problemu przebrnięcie przez lekturę.

bielik | 2016-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2016

Ze względu na rozmiar omówionego okresu nie można liczyć na szczegóły lub ciekawostki. Jako źródło podstawowej wiedzy historycznej sprawdza się świetnie.

Grzegorz | 2012-12-24
Na półkach: historia, Przeczytane
Przeczytana: 2000 rok

Kompendium. Dla mnie trochę dyskusyjne.

DuzaMi | 2014-04-25

Świetna do pisania wypracowań z historii. Można się również dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, o których raczej nie piszą w podręcznikach.

stanisław_59 | 2017-06-01
dahud | 2017-04-30