Historia Polski

1988-01-01
1988-01-01
8304019191
historia Polski

Trudno zmieścić historię naszego kraju na 400 stronach, ale myślę, że autorowi udało się w sposób kompleksowy przedstawić zarys dziejów Polski. Dla jednych osób będzie to tylko odświeżenie znajomych faktów, dla innych mnóstwo faktów może okazać się zaskoczeniem, czymś o czym nigdy nie słyszeli.

Kompilacja idealna do powtórki dla osób zainteresowanych historią Polski

Kompilacja idealna do powtórki dla osób zainteresowanych historią Polski

Tego typu wyzwania zawsze zasługują na szacunek, a opisanie ponadtysiącletniej historii kraju na 300 stronach to wyzwanie nieprzeciętne.
Jako, że historia to przede wszystkim sztuka narracji, a dopiero później wykład o prawdzie, uważam, że narracja pana Topolskiego jest bardzo dobra jakościowo. Oczywiście, rozumiem wszelkie sugestie, że czegoś zabrakło, coś pominięto, na czymś skupiono się zbyt mocno w porównaniu z faktyczną rolą postaci/wydarzenia w historii Polski, jednak koniec końców książka godna polecenia tym, którzy chcą sobie odświeżyć tematy szkolne, bez zaglądania do podręczników.
Bardzo się cieszę, że autor gdzieniegdzie zauważa wielowątkowość konfliktów i wydarzeń, bez niepotrzebnego pchania się w bogoojczyźniane tony. Na duży plus zasługuje wydzielenie osobnych podrozdziałów na przemiany kulturowo-społeczne, bo jest to coś o czym często zapominamy opowiadając o historii, a co często ma wpływ większy na nasz życie niż ta czy inna bitwa.
Czapki z głów, może nie za nisko, ale na pewno do wysokości nosa.

Kompendium historii Polski napisane w prosty i bardzo przyswajalny sposób. Polecam uczniom szkół średnich oraz obcokrajowcom chcącym poznać historię naszego kraju.

Czytając opinie myślałem, że negatywne podejście niektórych recenzentów do książki jest błędne. Myślałem, że będzie to dobry sposób na przypomnienie sobie historii Polski. Niestety przekonałem się że bardzo trudno jest przekazać ponad 1000 lat historii naszego kraju w nieco ponad 300 stronach. Problemem jest to, że jako osoba w miarę słuchająca nauczyciela na lekcji historii większość z faktów podanych w książce nie była dla mnie nowa, lecz odniosłem wrażenie że niektóre fakty były opisane bardziej szczegółowo w podręcznikach do liceum. Z drugiej strony mam wrażenie, że dla kogoś wcześniej niezainteresowanego tematem ta książka to za dużo ogólnych faktów, nazwisk i dat, które ciężko zapamiętać i zrozumieć bez zagłębiania się w poszczególne aspekty.

Innym mankamentem była dla mnie dosyć chaotyczna chronologia - w jednym momencie jesteśmy już przy panowaniu Augusta II, po czym cofamy się do czasów Zygmunta III i znowu omawiamy po kolei wydarzenia (tym razem nieco inne). Odniosłem też wrażenie, że niektóre wątki, jak np. rozbicie dzielnicowe zostały potraktowane przez autora trochę drugorzędnie.

Przyznam, że książki nie doczytałem do końca. Zakończyłem gdzieś w okolicach rozbiorów, ale czuję, że i tak wiem jak ta książka wyglądałaby do samego końca. Z recenzji wyczytałem, że autor zagłębia się trochę bardziej w historię Polski nieco nam bliższą, ale jako entuzjasta przede wszystkim historii Polski piastowskiej i średniowiecznej mnie to nie przekonało. Nie czuję, żebym wyniósł z tej książki cokolwiek nowego i mam wątpliwości, czy jest to dobra pozycja dla nowicjuszy. Może jeśli ktoś chodził do szkoły 20 lat temu, coś tam pamięta, ale w pewnych okresach ma kompletne luki.

Historia Polski w pigułce, dobra jako "szybki przegląd" dziejów Polski. Ostatni rozdział mógłby być nieco bardziej szczegółowy ale pamiętać należy, że pisząc o Polsce i jej historii w książce takich rozmiarów (380 stron) nie ma miejsca na szczegółowe analizowanie takich czy innych wydarzeń.

Na początek zacytuję zdanie, które najpełniej wyraża moją opinię o książce Topolskiego: "Jak to nie zachwyca Gałkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Gałkiewiczowi, że go zachwyca." (Gombrowicz, "Ferdydurke").

Moim zdaniem "Historia Polski" jest napisana poprawnie, ale mam mnóstwo uwag.

Jednym z najpoważniejszych zastrzeżeń jest wybiórcze przekazywanie wiedzy o dziejach Polski. Autor wybiera niektóre daty, wydarzenia, aby zbudować płynną narrację. W ten sposób buduje pewną wizję przeszłości a nie jej pełny obraz. Dochodzi przez to do utraty perspektywy i obiektywizmu. Działanie to wzbudza również pewien dyskomfort, który odbija się na odbiorze.

Kolejna uwaga dotyczy stylu pisania. Opiera się on o prowadzenie narracji w 1. os. liczby mnogiej, co sprawia, że czytelnik jest zmuszony przyjąć punkt widzenia autora i nie może z nim polemizować. poszczególne zdania są bardzo rozbudowane i oparte o nieco anachroniczny język, co utrudnia odbiór i może usypiać...

Książka ta jest poprawna, ale nie wystarczy nawet dla maturzystów zdających historię na poziomie rozszerzonym. Osobiście nie rozumiem, dlaczego zdaniem historyków "Topolski wielkim badaczem dziejów był" i sądzę, że jest wiele innych, o wiele bardziej przystępnych opracowań tego typu.

Moim zdaniem "Historia Polski" jest napisana poprawnie, ale mam mnóstwo uwag.

Jednym z najpoważniejszych zastrzeżeń jest wybiórcze przekazywanie wiedzy o...

Ciekawy i krótki opis dziejów Polski, od prehistorii do wyboru L.Wałęsy na prezydenta ,zawarty w 240 stron.Polecam

Jeśli w szkole na lekcjach historii dłubało się w nosie, wypatrywało białych majtek nauczycielki spod spudnicy albo rozmawiało się o skutecznym kill frenzy w GTA, to poza nędznymi ocenami nic więcej z tych lekcji nie wynosiło się. Dopiero wiele lat po zakończeniu nauki niektórzy w tym ja, zaczynają nadrabiać wymagane minimum do opowiedzenia siebie co czyni mnie Polakiem. Tym Bardziej mając małoletnich hultajów na wychowaniu i widząc staczający się poziom edukacji w pogoni za "zachodnimi" standardami trzeba wiedzieć coś więcej niż rok bitwy pod Grunwaldem czy rozpoczęcia II WŚ. Kto uważał na lekcjach historii ten wie jak skomplikowana jest nasza historia, zresztą jak wszystkich europejskich krajów. Wiedzą to również ci, którzy jak ja niemal zupełnie nie interesowali się nauką a szkoła średnia to był swojego rodzaju survival od promocji do promocji. Niestety wielu uważa, że obecne granice są nam dane do końca świata i o jeden dzień dłużej. Niestety tak nigdy nie było, nie jest i patrząc na to co obecnie dzieje się na świecie - nigdy nie będzie. I obym się mylił ale prawdopodobnie jeszcze przyjdzie dzień, kiedy będziemy ginąć za ojczyznę ale czy to będzie wtedy jeszcze nasza ojczyzna, tego nie wiem.

Pewnie trudno się pisze takie historie w pigułce. Ta „Historia… ” niczym nie odbiega od większości tego typu publikacji. Trochę mnie rozczarował ostatni rozdział „Polska u progu XXI wieku”. Ani słowa o likwidowanych PGR-ach, a za to o lustracji i dekomunizacji, jako o populistycznych hasłach i o tym, że „społeczeństwo nie ogół” ich nie podchwyciło, bo przecież przez ponad 40 lat żyło w warunkach realnego socjalizmu. Cóż, być może to tłumaczy zaniechania na tym polu.

• Ebooki
  • Historyczne