Sacrum a profanum: o istocie sfery religijnej

Tłumaczenie: Bogdan Baran
Wydawnictwo: Aletheia
Das Heilige und das Profane. Vom Wesen des Religiosen
filozofia i etyka
miriakaia

W Sacrum i profanum Eliade w prosty sposób przybliża podstawową dla sytuacji człowieka w świecie antytezę: tego, co święte, schowane najgłębiej w jego wnętrzu - tego, co na zewnątrz, co związane jest z jego lękami, sprawami, które woli trzymać na dystans. Bogaty, miękki język oraz płynny styl Eliadego sprawiają, że książkę można czytać zarówno pod kątem naukowym, jak i dla własnej przyjemności.

michall_1985 | 2016-03-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

Przeczytałem tę książkę w ramach zbierania materiałów do pracy magisterskiej.

Bardzo ciekawa analiza religijności,religii,tego czym jest sfera sacrum i profanum oraz jakie znaczenie dla różnych kultur ma przenikanie się tych sfer.

Ania | 2014-11-24

Tych kilka pokaźnych fragmentów , które przeczytałam sprawiło,że zupełnie inaczej zaczynam patrzeć na książki polecane nam przez niektórych wykładowców. Myślę ,że reszta książki jest równie ciekawa co przeczytanie fragmenty .

Whiskey Josh | 2013-03-19
Przeczytana: 19 marca 2013

Cały Eliade. Książka bardzo interesująca, jednak zbyt wiele w niej powtórzeń tych samych myśli i wątków, przez co lektura momentami jest cholernie nużąca. Poza tym diabelnie ciekawa rzecz, zmienia człowiekowi mózg:D

Iselor | 2016-10-30
Przeczytana: 06 września 2016

Ta niewielka objętościowo książeczka może stanowić albo wstęp do zapoznawania się z dziełami religioznawczymi albo jako wspaniałe uzupełnienie wiedzy. Eliade skupia się tu na różnych aspektach ludzkiego życia: stosunku do przyrody, kosmosu śmierci, narodzin itp. porównując sposoby w jakie odbierał je „człowiek religijny” (głównie człowiek żyjący w starożytności i średniowieczu, ale też np. współcześni rolnicy czy głęboko wierzący i praktykujący mieszczanie, choć to wyjątki) od „człowieka niereligijnego” czy też „areligijnego”, który żyje we współczesnym zdesakralizowanym świecie, gdzie mit, obrzęd, rytuał, a także bogowie czy też Bóg straciły na znaczeniu. Wspaniała lektura.

bies | 2016-10-15
Simon | 2016-09-01