Męstwo bycia

Tłumaczenie: Henryk Bednarek
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Psychologia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Courage to be
8371200609
filozofia i etyka
Jacek

Paul Tillich, urodzony w Starzedel (Niemcy) w 1886 roku, ukończył studia filozoficzne i teologiczne. W 1933 roku - jako zażarty przeciwnik nazizmu - zmuszony był wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. Aż do śmierci w roku 1965 był profesorem uniwersytetów amerykańskich. Paul Tillich jest jednym z największych teologów protestanckich naszej epoki, jednym z tych, którzy nie wahali się dokonywać...

Paul Tillich jest jednym z największych teologów protestanckich naszej epoki, jednym z tych, którzy nie wahali się dokonywać syntezy wiary chrześcijańskiej, pozostając jednocześnie w zgodzie z najbardziej autentycznymi wymaganiami współczesnych prądów filozoficznych.

"Męstwo bycia" zajmuje w twórczości Tillicha miejsce uprzywilejowane. Jest to małe arcydzieło odpowiadające na najbardziej palące pytania dzisiejszych czasów. Pokazuje, jak ludzie XX wieku mogą rozpoznawać swoje lęki, uczyć się zwyciężać siebie, rozwijać własną osobowość.

[Rebis, 1994]

źródło opisu: Rebis, 1994

źródło okładki: zdjęcie własne

martin | 2016-03-18
Na półkach: 2016, Filozofia, Przeczytane
Przeczytana: 18 marca 2016

W mojej opinii warto przeczytać, jeśli ktoś chce poszerzyć horyzonty i znaleźć jeszcze jedną z wielu dostępnych filozoficznych ścieżek do osiągnięcia pewnej podbudowy intelektualnej i duchowej. Treść może być oparciem wobec współczesnej egzystencjalnej pustki, lęku i rozpaczy, która mimo wszech panującemu entuzjazmowi i pięknej obrazkowej rzeczywistość czyha gdzieś z tyłu głowy. Męstwo bycia to ważny termin, który trzeba sobie przyswoić. Generalnie 2/3 książki czyta się dość wartko i z zaangażowaniem, potem kaliber abstrakcji wywala z orbity i trzeba się namęczyć, żeby powoli i ze zrozumieniem przebrnąć. Ale to warte wysiłku.

Dodam fragment opracowania prof.Tarnowskiego ze Znaku 2009, nr 653(mam nadzieję, że ścigać mnie za to nikt nie będzie), który ciekawie i adekwatnie streszcza myśl przewodnią.

" Kresem egzystencji lękowej jest rozpacz, która zarówno dla Tillicha, jak dla Tischnera stanowi sytuację ukazującą w skrajnej postaci niezbędność perspektywy jakiegoś przezwyciężenia...

theo | 2016-10-06
Na półkach: 2016, Przeczytane, 10 literatura