Pułkownik Sun

Tłumaczenie: Bożena Jóźwiak
Cykl: James Bond (tom 17)
Wydawnictwo: Rebis
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Colonel Sun
8371203896
dona

Kingsley Amis pod pseudonimem Robert Markham.
Od partii golfa odrywa Bonda niesłychana wiadomość: uprowadzono M! Porywacze byli bezlitośni - służący M nie żyją, zastrzeleni z zimną krwią. Na zwodniczo spokojnej greckiej wyspie czeka na Bonda złowrogi człowiek Wschodu, pułkownik Sun, który wciąga go w szczególną grę. W grę na śmierć i życie. Grę bez reguł.

MacG | 2016-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2016

Pierwsza kontynuacja powieściowego cyklu Fleminga, przyzwoicie napisana, jednak pozostawiająca uczucie lekkiego niedosytu. Międzynarodowa intryga, choć interesująca, mogłaby być bardziej rozwinięta, podobnie tytułowy czarny charakter, który jakkolwiek posiada potencjał zostaje w tyle za Blofeldem czy Goldfingerem lub doktorem No, do którego po trosze nawiązuje. Dobrze oddano za to samego 007, bardzo po flemingowsku wyszedł M. Główna bondynka, Ariadne, jest dzielna i sympatyczna, a Niko Litsas przywodzi na myśl Kerima Bey'a czy Colombo. Lepiej można było za to spożytkować kagiebeka Areńskiego. Uroku dodaje grecka sceneria; być może twórcy filmu "Tylko dla twoich oczu" nieco inspirowali się Amisem (podobnie - w kontekście tortur - można pytać o inspirowanie się scenarzystów "SPECTRE"). Całość poprzedza interesujący wstęp Amisa, w którym nieco niesprawiedliwie ocenia Bonda filmowego, choć z częścią jego sądów trudno się nie zgodzić. Dobry tytuł, który jednak mógłby aspirować do miana...

tibn | 2015-03-05
Edyta | 2016-12-07
Jakub Pras | 2016-11-13
Espmoni | 2016-10-01
maria55 | 2016-07-06
patronat | 2016-07-06
edyta86 | 2016-06-10
| 2016-04-10
Jesienią ukaże się nowa książka o Bondzie

Szkocki pisarz William Boyd napisze kolejny tom przygód najsłynniejszego agenta „Jej królewskiej mości”  – ogłosili spadkobiercy Iana Fleminga. Książka w Wielkiej Brytanii zostanie wydana we wrześniu.