Jim Szczęściarz

Państwowy Instytut Wydawniczy
1958-01-01
1958-01-01
jim szczęściarz amis kingsley

Usunęłam tę książkę z półki "przeczytane w 2022", gdyż pozostanie nieprzeczytana. Jest tak nudna, że zęby bolą. Życie jest zbyt krótkie na tak beznadziejne książki. Naczęta i odłożona.

Główny bohater jest leniwy, nie ma nic ciekawego do powiedzenia, jest pijakiem i wredną szują... ale i tak jest najsympatyczniejszy ze wszystkich bohaterów. Zjadliwa satyra na uniwersytecką społeczność, gdzieś na prowincji Anglii.

Przepełniona angielskim humorem opowieść o perypetiach Dixona, młodego nauczyciela akademickiego na stażu. Swoimi wybrykami bulwersuje intelektualistów, śmietankę towarzyską, która sama w sobie jest pełna wad i nadmuchana niczym balon. Tarapaty i próby wyjścia z nich powodują wiele śmiesznych incydentów.

Nie sądziłem, że powieść z lat 50. XX wieku może być taka smaczna. Polecam każdemu, szczególnie tym, którzy planują, albo prowadzą karierę naukową :D (i sobie na jej progu - znowu wybrana po okładce i nazwisku książka, i znowu traf).

Nihil novi sub sole. Warto przeczytać tę książkę przynajmniej dla jednej sceny, w której opisane są mimochodem realia rekrutacyjne. Przetarłem oczy ze zdumienia, sprawdziłem maniakalnie informacje o I wydaniu - naprawdę opisuje lata 50.

Historia może naiwna, może sentymentalna. Ale dobra. Prawda smakuje.

Wciągnęła mnie ta pozycja niesamowicie, ostatnie strony pochłonęłam raz dwa! Naprawdę świetna i zabawna książka, w której odnaleźć można (niestety) wiele ze współczesnych problemów uniwersyteckiego światka. Sama studiowałam, że tak powiem "na prowincji" i wiele z przedstawionych tu motywów mogłabym spokojnie odnieść do rzeczywistości tam. Zdecydowanie jest to historia warta uwagi^^

Wciągająca (zajęła mi 2 dni, a czytałam głównie w wolnym czasie) i poprawiająca humor. Jim jest szalenie rozbawiającym i pociesznym człowiekiem i można całkiem dobrze wczuć się w jego przygody.

+ "Complete Stories" jeszcze nie PL

+ "Complete Stories" jeszcze nie PL

Genialna. Moja ukochana książka. Ach Jim Szczęściarz Jim chętnie zamieniłbym się z nim...

• Literatura brytyjska
  • 100 książek wg TIME