Jim Szczęściarz

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Lucky Jim
dona

Postać główna, tytułowy Jim, wykłada na uniwersytecie, ale mimo to nie wyzbył się dziecinnych "zagrywek", takich jak np. dorysowanie wąsów i brody na okładce pisma należącego do nielubianego kolegi po fachu. Jim, w swej nieroztropności i naiwności, wikła się w trudną do zdefiniowania znajomość z Małgorzatą. Jakby tego było mało, czuje coś do dziewczyny (Krystyna) syna (Bertrand) swojego przełożonego (prof. Welch). Co z tego wyniknie? Mnóstwo zabawnych sytuacji, jak np. wypalenie dziur w stole, prześcieradłach i dywanie należących do pani Welch i późniejsze próby zatajenia tego faktu. Dla Kingsleya Amisa "Jim Szczęściarz" to pierwsza powieść, dzięki której wyróżnił się w dziedzinie prozy, a błyskotliwość jego dialogów jest wspaniała.

borowapokoju | 2014-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Wciągająca (zajęła mi 2 dni, a czytałam głównie w wolnym czasie) i poprawiająca humor. Jim jest szalenie rozbawiającym i pociesznym człowiekiem i można całkiem dobrze wczuć się w jego przygody.

jabajbaj | 2016-01-23
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Wciągnęła mnie ta pozycja niesamowicie, ostatnie strony pochłonęłam raz dwa! Naprawdę świetna i zabawna książka, w której odnaleźć można (niestety) wiele ze współczesnych problemów uniwersyteckiego światka. Sama studiowałam, że tak powiem "na prowincji" i wiele z przedstawionych tu motywów mogłabym spokojnie odnieść do rzeczywistości tam. Zdecydowanie jest to historia warta uwagi^^

Łukasz Śmigiel | 2011-05-17

Genialna. Moja ukochana książka. Ach Jim Szczęściarz Jim chętnie zamieniłbym się z nim...

VVisienna | 2012-03-25

Jarek W | 2016-07-03
Przeczytana: 11 lipca 2016
Bobby | 2016-04-19
Dobrze wyjść z pisarzem: Amis & Amis

Często zdarza się, że profesja zostaje w rodzinie. Dzieci prawników nierzadko również zostają prawnikami, dzieci aktorów w ślad za swoimi rodzicami wchodzą na scenę. Takie tendencje widać też – rzadziej czy równie często? - wśród pisarzy. Kingsley Amis i Martin Amis to chyba najoczywistszy przykład piszącego ojca i syna.

Najdroższe książki świata

Stanley Gibbons, firma specjalizująca się w numizmatyce i filatelistyce, ale także wszelkich artykułach kolekcjonerskich, opublikowała zestawienie najcenniejszych obecnie książek literatury współczesnej. Na liście znajduje się 30 klasyków, znanych z wielu ekranizacji i mających status kultowych.