Średniowieczni najemnicy

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

W burzliwych czasach średniowiecza losy państw i narodów rozstrzygały się najczęściej na polach bitew, a czynnikiem decydującym o zachowaniu i utrzymaniu władzy była siła oręża. Rycerstwo oraz złożone z ludzi niższego stanu lokalne oddziały pomocnicze przeważnie jednak nie zapewniały wystarczającej liczby wyćwiczonych w wojennym rzemiośle, sprawnych fizycznie i nielękających się walki żołnierzy. W takiej sytuacji korzystano z usług najemników. Popularna monografia znanego amerykańskiego historyka poświęcona jest dawnym psom wojny, walczącym wyłącznie dla sutego żołdu i łupów. Skład osobowy tej kasty był bardzo zróżnicowany: najemnikami bywali zamożni arystokraci, chłopi, mieszczanie, a nawet duchowni. Byli nadzwyczaj skuteczni, nieustraszeni, wytrwali,cenili nowe zdobycze techniki wojennej.

Jemenos | 2013-10-05
Przeczytana: 30 września 2013

Recenzja pochodzi z bloga: http://zzyciafantastycznychswiatow.blogspot.com/

Krótki wstępik

Ostatnio do moich rąk trafiła książka historyczna - tak to moja pierwsza książka historyczna! Kupiłem ją ze względu na okładkę, bo na cóż innego patrzymy, gdy kupujemy książki? Jednak książka to mnie zwiodła, bowiem myślałem, że znajdę w niej błahą encyklopedię obrazkową - nigdy nie wiadomo, czego akurat będę potrzebował, więc kupiłem. W środku zaś zamiast encyklopedii wyżej wspomnianej, znalazłem samą treść i pierwsze co przyszło mi do głowy, to myśl że książka będzie nudna, jednak gdy przeczytałem wstęp.... hmm pomyślałem, to może być OK, a jako że z zamiłowania ze mnie niezły historyk (a tak przynajmniej mówią), to czytałem dalej...

Jemenosowe rozważania, nad tym że jest amatorem literatury historycznej

Przebrnąwszy przez pierwsze sto stron, czułem że mam w rękach iście wybitną książkę, choć może to ze względu na to, żem jest amatorem książek historycznych..
Lecz moje przekonanie po...

Krzysiek | 2015-05-30
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane

Jeden z największych moich zawodów jeżeli chodzi o książki historyczne.
Zamiast charakterystyki najemników, opisów najsłynniejszych jednostek czy sposobu rekrutacji dostajemy zbitek chaotycznie opisywanych średniowiecznych konfliktów z udziałem najemników.

Thank You captain Obvious, średnio rozgarnięty człek zainteresowany historią wiedział już o tym udziale. Daj mi coś więcej autorze! - Niestety krzyk ten pozostanie bez odpowiedzi.

Mały plusik za zmieszczenie w książce historii walki o Dietmarschen.

Jaszek | 2014-02-05

skopane tłumaczenie