Jadwiga. Król Polski

Wydawnictwo: Ossolineum
978-83-04-04978-9
historia, XIV wiek, Andegaweni
Łukasz Kuć

Jadwiga należy do najbardziej znanych postaci polskiego średniowiecza. Została koronowana w wieku dziesięciu lat, mając dwanaście poślubiła Władysława Jagiełłę, oficjalnie dzieląc się z nim władzą. Autor na szerokim tle politycznym ówczesnej Europy – najpierw dziejów Andegawenów, następnie sytuacji w Polsce i na Litwie – przedstawił biografię władczyni, która u boku męża była uczestniczką...

Autor na szerokim tle politycznym ówczesnej Europy – najpierw dziejów Andegawenów, następnie sytuacji w Polsce i na Litwie – przedstawił biografię władczyni, która u boku męża była uczestniczką kluczowych wydarzeń nowego układu sił w Europie Środkowo-Wschodniej.

Bożena | 2018-07-25
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 25 lipca 2018

Nie zgadzam się na taki tytuł! To zdecydowanie nie jest książka o Jadwidze Andegaweńskiej. Autor postanowił szczegółowo omówić zawiłości genealogii Andegawenów i w związku z tym cofnął się do polowy XIII wieku, to samo zrobił z przodkami Jagiełły, stosunkami Litwy z zakonem krzyżackim itd. Ponadto bardzo często odnosi się do prac innych historyków i biografów, co z pewnością jest cenne, ale znów zbyt drobiazgowo przytacza ich opinie. Książka przez to staje się nudna dla przeciętnego czytelnika, a jest to przecież pozycja popularnonaukowa. Styl też niestety nie powala, jak już ktoś wcześniej napisał razi akademickością. Częste cytaty z oryginalnych dokumentów (w językach, w których powstały) niestety również nie wpływają na poprawienie odbioru tekstu,
O Jadwidze dowiadujemy się niewiele, bo też ilość źródeł nie powala. może po prostu należało inaczej zatytułować tę pracę?
Gdybym miała napisać jednozdaniową recenzję skwitowałabym to zdaniem, a właściwie równoważnikiem zdania:...

missturnusu | 2017-01-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 13 listopada 2016

Miałem nadzieję, że ta pozycja znacznie poszerzy moją wiedzę na temat królowej Jadwigi. Niestety spotkało mnie spore rozczarowanie. Treść książki trochę nijak się ma do tytułu.

Autor już na samym początku stwierdził, że nie warto znowu poruszać tematu życia codziennego królowej, ponieważ zostało ono już dość obszernie opisane w innych publikacjach. Serio? Sam przecież na początku w tekście narzekał, że życie Andegawenki jest kiepsko udokumentowane i właściwie to niewiele o nim wiemy. Czy wobec tego nie byłyby to dość ważne informacje, przybliżające nam dzieje tej postaci? W wypadku innych, wielokrotnie poruszanych w wielu publikacjach wątkach jej życia nie widzi już takiego problemu. Cytuje innych badaczy, dyskutuje z ich badaniami, obala bądź potwierdza ich tezy.
Pan prof. Nikodem za jedną z metod przybliżających nam panowanie monarchini przyjął m.in. wyłuskiwanie informacji na podstawie działalności jej męża. Z początku wydawało mi się to całkiem ciekawe podejście i, przy dość...

lajt | 2014-11-21

Jak mnie śmieszą "ranne pantofle" tak samo śmieszy, Jadwiga - król!
Żenuje mnie taka logika u akademików, że co, jak "król" to lepsza niż jak "królowa" ?

Renegi Grene | 2017-07-19
Na półkach: Przeczytane, Historia

Dawno takiej sytuacji nie miałam: mimo usilnych prób nie udało mi się przez tę książkę przebrnąć. Dlatego jej w zasadzie nie liczę bo przeczytałam 60 proc. Nie uważam, by była to publikacja zła albo nieciekawa. Po prostu jest to pozycja stricte naukowa, na którą nie miałam zwyczajnie siły :D. Autor przez pierwsze rozdziały skupia się głównie na ustalaniu faktów historycznych dotyczących konkretnych wydarzeń czy dokumentów, odnosząc się wprost do źródeł. Polemizuje z badaczami, z publikacjami naukowymi, wkłada w to tytaniczną pracę. Po kilkudziesięciu stronach niestety mocno mnie to zmęczyło - historia jest tematem, który mnie interesuje niezmiernie, ale nie zawsze mam czas i ochotę na tak szczegółową polemikę w temacie źródeł i ich interpretacji.
Ominęłam spory fragment i zaczęłam czytać od nowa tam, gdzie Nikodem wrócił do samej osoby królowej. Jest do rzecz jasna zrozumiałe, że w przypadku średniowiecznej władczyni naprawdę trudno jest - bez nadinterpretacji i wyobrażeń -...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Z pewnością jest to bardzo solidna pozycja ale jak dla mnie nazbyt akademicka, autor ze swadą dzieli włos na czworo co dla czytelnika niebędącego zawodowym historykiem może okazać się trudne do strawienia. Na dodatek niewiele miejsca poświęcono życiu prywatnemu opisywanych postaci argumentując,że dostatecznie dobrze scharakteryzowano je w innych źródłach. Ja jednak spodziewałam się kompendium wiedzy na temat króla Jadwigi, a że przed zakupem nie przeczytałam wstępu było to jednak spore rozczarowanie. Stosunkowo najbardziej przykuwają uwagę pierwsze rozdziały zaznajamiające z historią rodziny Andegawenów.

kotek | 2014-12-31
Przeczytana: 29 grudnia 2014

Biografia Andegawenki napisana jest akademickim językiem. Autor momentami dzieli problem na włos na czworo,czasem odbiega od tematu. Jak każda pozycja akademicka poddaje pod krytykę różne obrazy Jadwigi przedstawione przez innych biografów.

Nie jest to książka dla osób które nie interesują się bardziej historią a chcą przeczytać biografie świętej. Pozycja prezentująca rozprawiająca się z wieloma mitami które narosły wokół królowej.
Przedstawia ją jednak w sposób rzetelny na bazie dostępnych źródeł historycznych

roberto29 | 2018-06-08
Lilijka89 | 2017-09-22