Jadwiga. Król Polski

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
978-83-04-04978-9
historia, XIV wiek, Andegaweni
Łukasz Kuć

Jadwiga należy do najbardziej znanych postaci polskiego średniowiecza. Została koronowana w wieku dziesięciu lat, mając dwanaście poślubiła Władysława Jagiełłę, oficjalnie dzieląc się z nim władzą. Autor na szerokim tle politycznym ówczesnej Europy – najpierw dziejów Andegawenów, następnie sytuacji w Polsce i na Litwie – przedstawił biografię władczyni, która u boku męża była uczestniczką...

Autor na szerokim tle politycznym ówczesnej Europy – najpierw dziejów Andegawenów, następnie sytuacji w Polsce i na Litwie – przedstawił biografię władczyni, która u boku męża była uczestniczką kluczowych wydarzeń nowego układu sił w Europie Środkowo-Wschodniej.

lajt | 2014-11-21

Jak mnie śmieszą "ranne pantofle" tak samo śmieszy, Jadwiga - król!
Żenuje mnie taka logika u akademików, że co, jak "król" to lepsza niż jak "królowa" ?

Z pewnością jest to bardzo solidna pozycja ale jak dla mnie nazbyt akademicka, autor ze swadą dzieli włos na czworo co dla czytelnika niebędącego zawodowym historykiem może okazać się trudne do strawienia. Na dodatek niewiele miejsca poświęcono życiu prywatnemu opisywanych postaci argumentując,że dostatecznie dobrze scharakteryzowano je w innych źródłach. Ja jednak spodziewałam się kompendium wiedzy na temat króla Jadwigi, a że przed zakupem nie przeczytałam wstępu było to jednak spore rozczarowanie. Stosunkowo najbardziej przykuwają uwagę pierwsze rozdziały zaznajamiające z historią rodziny Andegawenów.

kotek | 2014-12-31
Przeczytana: 29 grudnia 2014

Biografia Andegawenki napisana jest akademickim językiem. Autor momentami dzieli problem na włos na czworo,czasem odbiega od tematu. Jak każda pozycja akademicka poddaje pod krytykę różne obrazy Jadwigi przedstawione przez innych biografów.

Nie jest to książka dla osób które nie interesują się bardziej historią a chcą przeczytać biografie świętej. Pozycja prezentująca rozprawiająca się z wieloma mitami które narosły wokół królowej.
Przedstawia ją jednak w sposób rzetelny na bazie dostępnych źródeł historycznych

mała16 | 2016-03-30
Przeczytana: 29 marca 2016