Pamiętniki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
5,54 (384 ocen i 35 opinii) Zobacz oceny
10
13
9
22
8
25
7
67
6
68
5
83
4
32
3
46
2
12
1
16
Darmowe dodatki Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788324401185
liczba stron
624
słowa kluczowe
wojna, szlachta, Rzeczpospolita
język
polski
dodał
Łukasz Kuć

Pamiętniki, które Pasek spisywał najprawdopodobniej pod koniec życia (w latach 1690-1695), zostały wydane drukiem w 1836 r. przez Raczyńskiego na podstawie uszkodzonego rękopisu. Stanowią one znakomity dokument szlacheckiej obyczajowości i mentalności w XVII w. Dzielą się na dwie części: lata 1655-1666 – żołnierska służba Rzeczypospolitej, lata 1667-1688 – żywot ziemiański (sprawy domowe i...

Pamiętniki, które Pasek spisywał najprawdopodobniej pod koniec życia (w latach 1690-1695), zostały wydane drukiem w 1836 r. przez Raczyńskiego na podstawie uszkodzonego rękopisu. Stanowią one znakomity dokument szlacheckiej obyczajowości i mentalności w XVII w. Dzielą się na dwie części: lata 1655-1666 – żołnierska służba Rzeczypospolitej, lata 1667-1688 – żywot ziemiański (sprawy domowe i publiczne). Bezpośrednie obserwacje, wspomnienia i przeżycia autora dają odzwierciedlenie jego zachowań i przemyśleń, konfrontując sarmackie myślenie z nieznanymi mu obyczajami i ludźmi. Relacja Paska jest barwna, pełna anegdot i przygód, łączy elementy autobiografii i wspomnień, zbliżając się do formy powieści historyczno-obyczajowej. Nie bez powodu nazywano Pamiętniki epopeją Sarmacji polskiej. Stały się one źródłem pisarskiej inspiracji w XIX w. (np. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Henryka Sienkiewicza, Zygmunta Krasińskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Henryka Rzewuskiego) i w literaturze XX w., np. w poezji Jerzego Harasymowicza, Ernesta Brylla, w powieści Witolda Gombrowicza Trans-Atlantyk (parodia gawędy szlacheckiej).
Niniejsza edycja oparta jest na wydaniu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich z roku 1979 w opracowaniu edytorskim ze wstępem i przypisami Władysława Czaplińskiego. Publikację wzbogaca przedmowa prof. Janusza Tazbira oraz kolekcja XIX-wiecznych rycin autorstwa Jana Nepomucena Lewickiego.

 

źródło opisu: nieznane

pokaż więcej

Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1031)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2095
Wojciech Gołębiewski | 2014-02-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 11 lutego 2014

LUDZIE BUDŻTA SIĘ ! Z przerażeniem dowiaduję się, że tylko ok. 300 czytelników przyznaje się do znajomości tego rewelacyjnego, autentycznego, wszechstronnego opisu ówczesnej Europy. To nie jakieś wymysły autorów powiesci historycznych, lecz świat widziany oczami polskiego szlachcica, który szczerze wyraża swoje zdziwienie różnicami w obyczajach panujących w Polsce i na Zachodzie, głównie w Prusach. To się świetnie czyta

książek: 2643
onika | 2014-01-15
Przeczytana: styczeń 2014

Przyznaję, czytanie "Pamiętników" Paska momentami szło mi jak po grudzie. Mnóstwo wtrąceń z łaciny, anachronizmów, dość specyficzny styl wypowiedzi - no nie są to zalety tej lektury. Na szczęście moje wydanie miało doskonałe przypisy i objaśnienia, i pozwoliło mi pod tą grudą dojrzeć fascynującą treść.

Pasek pisał swoje "Pamiętniki" z myślą o przyszłych czytelnikach. Zawsze w takich przypadkach zastanawiam się, na ile rzeczywiste przeżycia autora są podkolorowane swoistą autokreacją. Opisy bitew, sejmów i sejmików, podróży do innych krajów, czy zwykłego ziemiańskiego życia świadczą o niezwykłym gawędziarskim talencie pana Paska. Mnie najbardziej zaskoczyło to, że przy lekturze "Pamiętników" miałam wrażenie, że czytam o rzeczach, które są mi dobrze znane. I nawet nie chodzi tu o fakty historyczne, ale o mentalność i sposób postrzegania pewnych wydarzeń - to absolutnie się nie zmienia na przestrzeni wieków.

Wiele sytuacji opisanych przez Paska mnie rozbawiło, kilka pozwoliło...

książek: 225
Arturion | 2016-12-18
Na półkach: Przeczytane

Bez wątpliwości mamy do czynienia z arcydziełem. Można zrozumieć tych młodych czytelników, którzy w szkole z trudem przedzierają się przez niedzisiejszy język upstrzony makaronizmami, że trochę kręcą nosem. Ale to książka niebywale ważna dla naszej kultury, do tego doskonale opracowana, z przypisami na każdej stronie, z przedmową Janusza Tazbira i wstępem Władysława Czaplińskiego. Nic tylko się zagłębić w barwny żywot siedemnastowiecznego szlachcica.
Te pamiętniki miały duże znacznie dla powstania trylogii Henryka Sienkiewicza, z Paskiem można skojarzyć postaci: Zagłoby, Rzędziana, ale i Kmicica! Był bowiem rubaszny, sprytny i pazerny, z drugiej strony - zawołanym zabijaką.
"Pamiętniki" Paska wyróżniają się na tle epoki, która przyniosła moc wydarzeń w skali kraju i - co za tym idzie - mnóstwo pamiętników. Ale żadne nie czytają się tak dobrze, nie są tak wspaniale (momentami) skonstruowane fabularnie. Przyczyna - zdaniem większości badaczy - leży w tym, iż nasz wojowniczy Mazur...

książek: 1434
eduko7 | 2014-05-12
Na półkach: Przeczytane

Zgadzam się z Panem Wojciechem, co do oceny tego dzieła. Przeczytałam je jeszcze w czasach licealnych i już wtedy zachwyciła mnie trafność spostrzeżeń i bezkompromisowość w ocenie rzeczywistości. Dzisiaj wiem, że zawarte w nim uwagi dotyczące naszych wad narodowych nic nie tracą na aktualności.

książek: 3459
Danway | 2011-12-18
Przeczytana: 1997 rok

Lektura, która czyta się źle... Składające się z dwóch części Pamiętniki pokazują nam obyczajowość szlachecką z drugiej połowy XVII wieku... Z tego utworu dowiedzieć się można jak wyglądał szlachcic-wojak oraz jak wyglądał szlachcic-ziemianin...

Nie jest to moja wymarzona lektura, mimo, że lubię książki i powieści historyczne... Ta niestety do mnie nie trafia...

książek: 1739
chiave | 2014-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2014

Coś fantastycznego! Cudowny język, dowcip, barwny i bogaty sposób opowiadania i wreszcie realia epoki i nietuzinkowa postać samego autora, wojaka i krewkiego zabijaki... Jednym słowem - rarytet, jak powiedziałby Jan Chryzostom Pasek.

książek: 4779
Książkowo_czyta | 2012-05-04
Przeczytana: 1998 rok

Na kartach tej książki poznajemy perypetie wojenne autora z okresu między innymi początków wojny szwedzkiej. Opisy obejmują lata 1655 - 1666.

książek: 1657

"Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska to nie tylko znakomite i cenne źródło historyczne (pamiętnikarskie) do badań nad kulturą sarmacką czy wojskowością Rzeczpospolitej Obojga Narodów w XVII w., ale również znakomita książka warta przeczytania. Każdy Polak i Patriota, jak również historyk i miłośnik książki powinien obowiązkowo je przeczytać. Pasek spisywał swoje wspomnienia pod koniec życia, prawdopodobnie w latach 1690–1695. Rękopis drukiem wydany zostały dopiero w 1836 roku przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego.

"Pamiętniki" dzielą się na dwie części. Część pierwsza obejmuje lata 1655-1666. Jej treścią są przygody Paska w czasie wojen ze Szwecją (1656), Siedmiogrodem (1657), Moskwą (1660) oraz rokoszem Lubomirskiego. Opisana w nim jest także słynna wyprawa wojsk polskich do Danii (1658-1659). W części pierwszej brakuje początkowych stron, trudno więc ustalić, od kiedy Pasek snuje swe wspomnienia. Ponieważ autor spisywał swoje pamiętniki pod koniec życia zdarza mu się mylić lub...

książek: 387
byrcyn11 | 2015-03-01
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2015

Jan Ch. Pasek kojarzył mi się z pisarzem, kronikarzem, historykiem, no może duchownym odległych czasów, a tu okazuje się żołnierz, hulaka, awanturnik (5 krotnie skazany na banicję i raz na infamię), a dopiero pod koniec życia coś mu tam "wyszło mu spod pióra". Może czyta się "Pamiętniki" ciężko ze względu na staropolski język, ja miałem jednak "okazyję" wysłuchać w ciekawej narracji i ubawiłem się setnie, bo autor okazał się dobrym gawędziarzem i obserwatorem. Życie w drugiej połowie XVII w. było proste; od wojenki do awantury, od pojedynku do pijatyki i rozróby, czasami jakieś miłostki i polowania, ale oczywiście kto przeżył i miał szczęście, bo trup ściele się gęsto, a i w niewole popaść łatwo. Urzekająca jest historia o wydrze, która wytresowana jak pies polowała na ryby i je przynosiła, broniła swojego pana i spała z nim w łóżku. Ciekawostek sytuacyjnych jest bez liku, ale jak komuś nie w smak powieści stricte historyczne np. J.I. Kraszewskiego, ten niech się lepiej za...

książek: 157
Dejw | 2017-03-17
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 marca 2017

Pasek - szlachciura, pieniacz, żołnierz. Postać bez wątpienia ciekawa, niemal archetyp barokowego Sarmaty. Wybór ów przedstawia zaledwie krótki przegląd ciekawszych wspominek Paska z łam jego pamiętników. Wspomnienia nobila są jednak trudne w odbiorze, a jednocześnie fascynujące. Bez bicia przyznam, że momentami je kartkowałem, zwłaszcza opisy urzędniczo-militarne, ale stosunki międzyszlacheckie, zarys światopoglądu Paska czy niektóre aspekty XVII-wiecznego życia (dla człowieka XXI-wiecznego niezwykłe) są przez pryzmat jego reminiscencji absolutnie fascynujące. Barierą jest jednak ów archaiczny język sprzed 350 lat, który utrudnia odbiór wspomnień czytelnikowi niezaprawionemu w bojach z sarmacką literaturą, bowiem dla pełnowartościowego zrozumienia wymagają one jednak dużo skupienia, cierpliwości i szerszej wiedzy na temat XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Niemniej - sięgnę niegdyś na pewno do pełnych "Pamiętników" Paska, a ten wybór stanowił dobrą do tegoż zachętę.

zobacz kolejne z 1021 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd