Kubuś Pancerka Powstańczej Warszawy

Wydawnictwo: ZP Grupa Sp. z o.o.
historyczna

6 sierpnia 1944 roku Dowódca Armii Krajowej wysłał do Sztabu Głównego Polskich Sił zbrojnych w Londynie depeszę o uruchomieniu przez oddziały podległe mu w Warszawie 5 czołgów i liczbę tę można określić jako prawdopodobną. W czasie Powstania oddziały Armii Krajowej wprowadziły do walki 4 zdobyczne samochody pancerne (w tym jeden apółpancernya uzyskany w lipcu, przed rozpoczęciem działań bojowych) oraz jeden improwizowany a aKubuśa.aKubuśa, zbudowany przez powstańców dzielnicy Powiśle jako wóz desantowy, przeznaczony do szturmu na niemieckie punkty oporu, był wynikiem rozpaczliwych poszukiwań realnych środków bojowych, wzmacniających działania słabo uzbrojonych żołnierzy.Decyzja o zbudowaniu wozu pancernego została podjęta na Powiślu, w dowództwie Grupy aKrybara. Koncepcja jednak powstała w elektrowni, gdyż to jej załodze najbardziej dawali się we znaki Niemcy ostrzeliwujący Powiśle.Myśl towarzysząca przy budowie aKubusiaa w głównej mierze skierowana była na planowany atak na Uniwersytet.Improwizowana pancerka uzbrojona była w karabin maszynowy produkcji radzieckiej, miotacz ognia oraz broń ręczną załogi, a jego pancerz miał stanowić osłonę dla szturmujących powstańców.

DarekPank | 2015-08-13
Przeczytana: 05 lipca 2015

Bardzo trudno napisać coś o tej książce. Duży plus za zdjęcia. Niestety czyta się ją dosyć ciężko. Ogromna ilość skrótów i brak do nich przypisów. W krótkie opisy wplątywane dosyć często meldunki i depesze. Dużo lepiej oceniłbym książkę gdyby była napisana przyjaźniej tj. najpierw opis historii „Kubusia”, bez pełnych cytatów raportów i meldunków -wystarczyłoby opisanie ich istoty przystępnym językiem i dodanie przypisu do pełnej treści na końcu ksiązki.
Tak czy inaczej z ksiązki można dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy np. skąd wzięła się nazwa „KUBUŚ” i dlaczego pojazd miał podwójne opancerzenie (równolegle do siebie płyty z odstępem pomiędzy nimi).
Trochę po macoszemu jest opisanie ubarwienie pancernego samochodu improwizowanego. W sieci cały czas trwa dyskusja, która skłania się ku tezie, że były to kolory szaro-brązowe, a barwy dwóch odcieni szarości wzięły się ze starych czarno-bialych fotografii.
Ogólnie książkę polecę głownie pasjonatom historii i modelarzom. Szczególnie,...

Niltalwen | 2014-08-10
PeterJ | 2013-09-16