Pożegnanie z matką

Afscheid van moeder
83-89862-38-7
choroba, śmierć, życie, rodzina
Wiola-M

Manu Keirse to belgijski psycholog, znany z książek mówiących o tym, jak radzić sobie z przeżywaniem cierpienia, straty i żałoby. "Pożegnanie z matką" jest wyjątkową książką tego autora, nie stanowi bowiem poradnika, ale jest wyznaniem – opowieścią o chorobie matki, o jej żegnaniu się ze światem, radzeniu sobie z bólem i umieraniu. Obok pięknej postaci matki, przeżywającej swoje cierpienie w...

Obok pięknej postaci matki, przeżywającej swoje cierpienie w sposób dojrzały, a nawet heroiczny, uwagę przykuwa świadectwo autora o duchowej drodze przyjmowania myśli o śmierci bliskiej osoby i towarzyszeniu jej w ostatnich miesiącach życia.

Książka pełna spokoju i ciepła, mądra, rodzinna, bogata w proste słowa o bliskości i odchodzeniu, a przede wszystkim podkreślająca potęgę życia, które zmienia się, ale się nie kończy. Adresowana nie tylko dla osób, które przeżywają stratę bliskiej osoby, ale także dla tych, którzy potrafią szukać niepowtarzalnego piękna i radości w każdym przemijającym dniu.

MariennLene | 2013-07-25

Pozostawiła smutek...

Tak, czytając tę książkę nie mogłam nie czuć ucisku w gardle. Kiedy autor opisywał sceny z pożegnania własnej rodzicielki, na myśl przychodziła mi moja matuchna. Jak będę się czuła, kiedy Ona odejdzie? Czy będę miała szansę żegnać się z nią stopniowo, będąc świadoma, że niebawem odejdzie?

Książka bardzo osobista, taka, jakie lubię. Bo wprawia w poruszenie, bo można ją czytać i czytać raz jeszcze i przygotowywać się na spotkanie ze śmiercią - nie tylko matki. Pozwala też na namysł "jaki ja mam stosunek do umierania? czy boję się śmierci?".

Man-in-the-Rain | 2015-04-25
BOCH | 2012-09-05